Trwa zbiórka na rzecz walczącej Ukrainy

2023-08-10 12:14
Adam Litwinowicz
2023-08-10 12:14

To oddolna inicjatywa społeczna prowadzona praktycznie od pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę. Zbierane dary są precyzyjnie dostarczane tam, gdzie ludzie tego potrzebują. Transporty z naszego regionu trafiają bezpośrednio do Ukraińców, najczęściej tych, którzy toczą bój na pierwszej linii frontu.

 

- Z pierwszą pomocą humanitarną udałem się już w pierwszych dniach marca. 5 marca byliśmy już na Ukrainie z pierwszym transportem. Na początku jako kierowca, a później już jako organizator zbiórek i transportów — mówi Andrzej Staszak, wolontariusz, który prywatnie jest radnym w Ustroniu Morskim. Pan Andrzej zwraca się z apelem do mieszkańców powiatu gryfickiego i nie tylko, bo potrzebne, tam na Ukrainie jest praktycznie wszystko, a szczególnie tam, gdzie prowadzone przez niego transport docierają. - Zebrane dary przekazujemy bezpośrednio osobom, ludności, wojskowym, z którymi mamy już "doświadczenie" i bardzo dobry kontakt. Przy każdym przekazaniu jest robiona dokumentacja fotograficzna i mamy 100% pewność, że dotarły w potrzebne ręce. Nie oddaje do magazynów, organizacji czy innych instytucji, które później szukają potrzebujących — zaznacza pan Andrzej. Organizacja, z którą współpracują wolontariusze z naszego regionu, opiekuje się 156 rodzinami i 250 dziećmi w tym, dziećmi z niepełnosprawnością.- Byliśmy już dwa razy u nich z pomocą, wspaniali ludzie i cudowne dzieci. Przekazana im pomoc trafia prosto w ręce tych rodzin i dzieci, jeździmy do Instytutu Traumatologii i Ortopedii w Kijowie, tu trafiają ciężkie przypadki rannych wojskowych, będziemy w Miejskim Szpitalu Klinicznym nr 19 dla Dzieci w Charkowie. W szpitalu są leczone dzieci z problemami m.in. nerek i wątroby, wspieramy Polaków walczących na Ukrainie z PDK — Polski Dobrowolny Korpus, oczywiście też wspieramy żołnierzy i Straż Graniczną walczących w Bahmucie, nawiązało się wiele wspaniałych przyjaźni, współpracujemy i bardzo pomocni są wolontariusze z "Wojskowej Poczty", których już kilkukrotnie gościliśmy w Kołobrzegu — podkreśla.
Zbierane są konkretne produkty, na które jest zapotrzebowanie i zamówienia. To między innymi:

2 drony Mavick 3
- 20 hełmów
- wszelkie środki medyczne (przeciwbólowe, przeciwoparzeniowe, kroplówki, witaminy, wenflony, plastry, przeciwgrypowe, sole mineralne itp.)
- środki przeciw komarom
- mokre chusteczki
- pampersy
- przypory szkolne i materiały szkolne (w tym worki na obuwie zmienne)
- suchy prowiant dla dzieci (chrupki i płatki śniadaniowe)
- napoje energetyczne
- słodycze (czekolady, batony energetyczne)
- bielizna termoaktywna (można też środki, bo są firmy w UA, które szyją tylko potrzebują zakupić materiał i jest o wiele taniej jak w Polsce)
- śpiwory, koce, karimaty
- ciepłe bluzy dla wojskowych
- jedzenie w konserwach i słoikach
- proszki i płyny do prania
- skarpety grube dla wojskowych - mogą być robione na drutach
- bielizna dla wojskowych
- wszelkie rzeczy militarne, związane z wyposażeniem wojska
- termosy
- odzież (praktyczną + buty, tylko całe, czyste i dobrym stanie - posegregowane - dorośli i dzieci) jesień-zima dla ludności z zalanych terenów po wysadzeniu tamy w Karchowce.

W zbiórkę na terenie Trzebiatowa zaangażowany jest również Grzegorz Szymański, strongman, trener i wolontariusz. Dary w Trzebiatowie można dostarczać do siedziby Zarządu Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej przy ulicy Sportowej 19 (osoba kontaktowa Agata Bodnar 509262210).

Zbiórka internetowa - kliknij tu

Komentarze (9)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Do Jana

odpowiedz
11.08.2023 20:53

Chłopie , ty tak serio?? Mało im pomagamy?! Wejdź i zobacz na ukraińskiego Olx jak nasza pomoc jest wyprzedawania za hrywienki !!! Ot taka straszna wojna u nich !!! Nawet karetki nasze które dostały były tam sprzedawane !!! Szkoda słów na tą patole, są roszczeniowi , zachowują się jak by im się należało. Lepiej wszystkie zebranie dary przekazać dla domów dziecka w Polsce!!

Kaz

odpowiedz
10.08.2023 19:13

Już przejadła się Ukraina. Co z Wołyniem, co z ekshumacją. Naszą blokują, a Niemcom pozwolono na ekshumuję poległych niemców na terenie Ukrainy.. Czemu o tym nie piszecie i nie pytacie? Czemu nie piszecie o słowach pana doradcy prezydenta z Ukrainy co powiedział - Zdumiewające słowa o relacjach Polski z Ukrainą Mychajło Podolak - doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - w opublikowanym w sobotę wywiadzie stwierdził, że po zakończeniu wojny Polska i Ukraina będą ze sobą konkurować. - Będziemy wyraźnie zajmować stanowiska proukraińskie. Czemu?

Jan

10.08.2023 19:13

Kaz - czemu? W prostych słowach- Żeby Ci ruski nie przylazł do domu ukraść pralki , Ciebie zabić a Twoje siostry/ córki zgwałcić. Temat Wolynia służy przede wszystkim kacapów i po to jest wyciągany. Mam nadzieję, że zostanie załatwiony w duchu wzajemnego szacunku. A i uważałbym co się czyta- pełno ruskich fakenews wszędzie:(

Taki

10.08.2023 19:13

Bo lepiej konkurować z Ukrainą niż być oflankowanym od północy i wschodu przez Rosję.

Anna

odpowiedz
13.08.2023 00:32

Starczy pomagania dla Ukraińców,są ludzie w Polsce co potrzebują pomocy

Blok

odpowiedz
10.08.2023 19:20

Niech banderowcy spadają z Polski bo już zygam nimi i sram na nich!!!!!!! spadać smierdziuchy.

Xyz

10.08.2023 19:20

Jestem zaa... Niech się bujają do siebie!!!! Polska dla Polaków 🇵🇱🇵🇱

Taki

10.08.2023 19:20

Jacy banderowcy człowieku? Ty wiesz że nacjonaliści i skrajna prawica to ułamek ułamka procenta populacji Ukrainy?

Jan

10.08.2023 19:20

O jakąś ruska onuc się przypałetala - na Twoim miejscu zacząłbym od powąchania siebie.