Uwaga: niepokojące prognozy. Czy czeka nas silna wichura?

2023-02-15 9:56
Karol Szumny
2023-02-15 9:56

Nasi regionalni synoptycy – Patryk Chamerski z Zachodniopomorskich Łowców Burz oraz Daniel Obrzanowski z Pogody w Województwie Zachodniopomorskim – ostrzegają na swoich profilach przed silnymi wichurami. Może dojść do sytuacji, jaka miała miejsce w ubiegłym roku, kiedy prędkość wiatru przekraczała 120 km/h.

archiwum

„Na Wybrzeżu jak się dobrze rozhuśta to stawiam okolice 120km/h. Na lądzie 90-100km/h. W centrum kraju nie wiele mniej, bo 80-95km/h. Na otwartym morzu około 130km/h. Na teraz mówimy o 3 najwyższym stopniu zagrożenia co oznacza +110km/h oraz 2 stopniu zagrożenia +90km/h.  Nie wykluczałbym powtórki z poprzedniego roku. Mówię tu oczywiście o wichurach "Nadia" oraz "Zeynep", które w ubiegłym roku narobiły masę szkód w naszym kraju. Jeżeli modele przewidzą poprawnie trajektorię wiatru i porywy... to powinniśmy się trochę obawiać” – czytamy na Facebooku Patryk Chamerski – Łowca Burz.

Czytaj również: Orkan Nadia spustoszył cały powiat. To był prawdziwy koszmar! (FOTO)

„Już w nocy z piątku na sobotę znajdziemy się pod wpływem silnego układu niskiego ciśnienia, którego centrum obierze znaną nam dobrze trasę (rejony Wielkiej Brytanii, Morze Północne, południowa Skandynawia i środkowa część Morza Bałtyckiego). Co gorsze niż ten do sobotniego poranka będzie się pogłębiał. Taka sytuacja doprowadzi do silnego zaostrzenia pola barycznego co w znacznym stopniu przełoży się na silne i bardzo silne porywy zachodniego wiatru. W nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę wiatr w porywach w wielu miejscach przekraczał będzie 100 km/h” – poinformował Daniel Obrzanowski na stronie Pogoda w Województwie Zachodniopomorskim.

Synoptycy dodają jednak, że wszystko może się zmienić i jest to jedynie informacja o możliwym załamaniu pogody. O dalszych prognozach zarówno oni, jak i my będziemy informować na bieżąco.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!