Wielkanoc. Nie będzie święcenia koszyczka

2020-03-23 14:34
Katarzyna Adamiak
2020-03-23 14:34

Nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, obmycia nóg w Wielki Czwartek i używania pokropień.

Epidemia koronawirusa spowodowała, że zbliżające się święta Wielkiej Nocy będą wyglądały zupełnie inaczej niż dotychczas. Prezydium Episkopatu Polski wydało zalecenia dla biskupów.

W Wielki Czwartek msza św. Krzyżma ma być zawężona do najbliższych współpracowników biskupa. W czasie mszy zaleca się opuszczenie obrzędu umywania nóg.

Nocna adoracja Najświętszego Sakramentu w Wieki Piątek może być okazją dla wiernych do przeżywania w odpowiednio małej grupie tajemnicy paschalnej. Z kolei w Wielką Sobotę biskupi zachęcili do korzystania z możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.

Biskupi nie zalecają organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym.

Prezydium Episkopatu podkreśliło również, że w Wigilię Paschalną i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie zaleca używania pokropień.

Choć właściwym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał, to jak zaznaczyli biskupi, z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć również poza nim. W obecnych warunkach sakrament spowiedzi można sprawować np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa.Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!