Wręczenie „Złotych Medali za Zasługi dla Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę”

2022-12-02 15:14
Redakcja
2022-12-02 15:14

2 grudnia 2022 roku w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Gryficach odbyła się uroczystość z okazji wręczenia „Złotych Medali za Zasługi dla Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę”. Wyróżnione zostały osoby, które w dniu 18 listopada 2022 r. nie mogły pojawić się na głównej uroczystości zorganizowanej w Sali Rycerskiej Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

ZDJĘCIE 1 z 14

W wydarzeniu brali udział m.in. włodarze Gminy Gryfice i Powiatu Gryfickiego, Pełnomocnik Zarządu Wojewódzkiego na Powiat Gryficki Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę Helena Kudelka, Prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Romuald Podmokły oraz zaproszeni goście.

Po przemówieniach wygłoszonych w czasie uroczystości, Starosta Powiatu Gryfickiego Ryszard Chmielowicz wraz z Zastępcą Burmistrza Gryfic Marzeną Domaradzką dokonali honorowego wręczenia oznak, kwiatów i listów gratulacyjnych. Wśród nominowanych do Złotego Medalu za zasługi dla SPR został również Burmistrz Gryfic Pan Andrzej Szczygieł, w imieniu, którego odznaczenie odebrała Zastępca Burmistrza Gryfic Marzena Domaradzka.

Odznaczeni„Złotym Medalem za Zasługi dla Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę” zostali:
▪️ Starosta Powiatu Gryfickiego - Pan Ryszard Chmielowicz
▪️ Burmistrz Gryfic - Pan Andrzej Szczygieł
▪️ Pani Helena Dendura
▪️ Pan Józef Domagalski
▪️ Pani Józefa Dynarska
▪️ Pani Helena Kudełka
▪️ Pani Irena Michnicz
▪️ Pani Rozalia Mielnikiewicz
▪️ Pani Halina Robacka
▪️ Pani Kazimiera Szeweła

tekst i zdjęcia: UM w Gryficach.

Komentarze (10)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Bogdan

odpowiedz
02.12.2022 18:08

Będą się jeszcze po śmierci odznaczać 😭😭😭

antykler

02.12.2022 18:08

taktyka pisiorów!!!!

Adam

odpowiedz
03.12.2022 20:27

Lepiej by dali ludziom pare złoty ida święta ,zamiast kwiatów i medali bo to i tak wylądują na dnie szafy medale bardziej byli by zadowoleni z kasy bo Burmistrz i starosta i inni podobni mają kasę ale ci emeryci napewno liczyli na koperty nawet po 100zł dało by im więcej radośći ,Brawo organizatorom

stąd

odpowiedz
02.12.2022 16:35

A oprawcy coś dali?

Józef

02.12.2022 16:35

Gdzie zadość uczynienie ? Faszystów

Mirek

odpowiedz
02.12.2022 21:18

A gdzie odszkodowania za mordy i zniszczenia domów, miast i fabryk . Od Praworzadnych niemiec!?

Do Mirka

02.12.2022 21:18

Niemcy się już dawno rozliczyły. Ziemie zachodnie trzeba im oddać w tym rozliczeniu ewentualnym. Niektórzy dumni Polacy od wojny nawet dachu na chałupie nie wymienili po Niemcach. Co wam ten rząd z mózgami zrobił?

Historia

02.12.2022 21:18

Trzeba być wyjątkowym nieukiem by nie znać historii ziem polskich, tulaczki Polaków za chlebem, walki o język polski. Przykre że tacy mieszkają w Polsce, zwą się Polakami a takie bzdury piszą na temat rozliczenia za straty wojenne.

Kaz

odpowiedz
03.12.2022 19:56

Ja działam (jestem członkiem zarządu) w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych. Siedziba Stowarzyszenia - Poznań. Stowarzyszenia zrzesza około 200 rodzin, których dziadkowie, rodzice byli w obozach koncentracyjnych. Stowarzyszenie razem z IPN w Poznaniu organizuje konkurs coroczny dla dzieci, młodzieży - ,,Sztafeta Pamięci. Losy mojej rodziny w czasie II Wojny Światowej". Prace pisemne przesłane do kwietnia do IPN w Poznaniu. Laureaci konkursu w ramach wyjazdu pamięci do Austrii odwiedzają Miejsca Pamięci ważne dla Polaków m.in Mauthausen, Gusen Zamek Hartheim, Linz itp. Mój tata był w Auschwitz (nr 35237), a następnie w Gusen (nr 33466) od 1942 do 1945. Moja Mama była na przymusowych robotach w Gusen - pracowała w biurze projektów Messerschmitta - jako kreślarz.

Kaz

03.12.2022 19:56

Gusen to nazywany jest obozem drugim Katyniem. Tam byli wysyłana Polska inteligencja. Mój tata był wysłany jako Polski więzień polityczny. W Linzu po wojnie moi rodzice wzięli ślub, a następnie powrócili do Polski. Za komuny zaraz po powrocie był wysłany do batalionu przymusowego do budowy Warszawy jako syn kułaka (dziadek walczył w wojnie Polsko-bolszewickie w 1 Brygadzie Legionów Piłsudskiego, od którego dostał za to akt nadania ziemi), oraz że był w ruchu oporu nie w tym słusznym, po traumie jaką przeżył. Przed wyzwoleniem obozu przez amerykanów wrzucony przez szwabów do gotującej się smoły, Cały bok miał w bliznach. przeżył. Mam masę dokumentów w tej sprawie. Adres Stowarzyszenia - https://www.stowarzyszenierodzinpolskichofiarobozowkoncentracyjnych.pl/wladze