Zadbaj o swoje serce w trakcie leczenia onkologicznego. Nowy nabór zgłoszeń do programu „Twoje serce w naszych rękach”

2023-07-14 15:48
Artykuł partnera
2023-07-14 15:48

Program bezpłatnych badań serca, skierowany do pacjentów onkologicznych zakłada pakiet badań i opiekę kardiologiczną dla pacjentów będących w trakcie lub mających zaplanowane leczenie onkologiczne. Właśnie uruchomiono nowy nabór zgłoszeń dla pacjentów.

Jak pokazują badania wśród pacjentów wyleczonych z choroby nowotworowej, najczęstszą przyczyną zgonów są choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak zaawansowana niewydolność serca, choroba wieńcowa czy zaburzenia rytmu serca, które mogą być spowodowane przez chemio i radioterapię. Wczesne wykrycie i leczenie niewydolności serca zmniejsza podatność na choroby układu krwionośnego i umożliwia skuteczniejszą walkę z nowotworem. Program „Twoje serce w naszych rękach” realizowany przez SPSK1 przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie, ma na celu zwiększenie dla wspomnianej grupy pacjentów dostępu do diagnostyki i leczenia kardiologicznego.

Żyjemy w czasach, w których nowotwory są chorobami przewlekłymi i będzie ich niestety coraz więcej. Na szczęście, znamy coraz więcej przyczyn chorób nowotworowych, ale nadal przecieramy szlaki w poszukaniu nowych form pomocy pacjentom. Jedną z nich jest odpowiednia opieka kardiologiczna. Serce i cały układ sercowo-naczyniowy w trakcie radio czy chemioterapii jest poddany ogromnemu wysiłkowi. Odpowiednia diagnoza i wczesna opieka pozwalają zmniejszyć ryzyko powikłań na tym polu” mówi dyrektor szpitala dr n. med. Konrad Jarosz. 

Projekt realizowany przez szczeciński szpital prowadzi otwarty nabór pacjentów. Pacjent nie potrzebuje skierowania. Wystarczy zgłosić się na stronie www.twojeserce.eu – po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, obsługa szpitala skontaktuje się ze wszystkimi pacjentami.

Są jeszcze wolne miejsca dla pacjentów, którzy mogą zostać objęci dodatkową opieką kardiologiczną w trakcie swojego leczenia. Zgłoszenie się nic nie kosztuje, a na szali mamy nasze zdrowie” mówi dr Piotr Gościniak, kardiolog opiekujący się programem.

W zależności od oszacowanego przez specjalistę stopnia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, podczas pierwszej wizyty kardiologicznej ustalone zostanie dalsze postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne . Pacjentom zostaną wykonane następujące procedury:

  • dokładne badanie przedmiotowe i podmiotowe,
  • pomiar ciśnienia krwi, EKG,
  • echokardiografia, biomarkery sercowe.

Wyniki powyższych badań określą, w jaki sposób będzie wyglądała dalsza cześć leczenia. Każdego z pacjentów, którzy zakwalifikują się do dalszego leczenia, w zależności od potrzeb, będzie czekało od 3 do 5 wizyt u kardiologa w okresie 3-6 miesięcy. Specjalista posiada możliwość skierowania pacjentów na szeroki katalog badań diagnostycznych.

Program Twoje serce w naszych rękach jest elementem Programu prewencji chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów onkologicznych na lata 2021-2022 realizowany przez SPSK-1 w Szczecinie współfinansowanego ze środków EFS w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. 

Więcej informacji na www.twojeserce.eu oraz www.spsk1.szn.pl.