ZUS przygotowany do obsługi „500 plus”

2021-12-09 13:56
Redakcja
2021-12-09 13:56

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do wypłaty świadczeń z programu Rodzina 500 plus. Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia - tylko elektronicznie.

Gminy natomiast będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały ustalone, czyli do końca maja przyszłego roku. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin. W tej sytuacji osoby, które obecnie otrzymują świadczenie z gmin, nie muszą nic robić tzn. zgłaszać tego faktu do ZUS.

Wnioski o przyznanie świadczenia „500 plus” od 1 stycznia będzie można przesyłać tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia.

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przenosi ustalanie uprawnień do świadczenia wychowawczego i jego wypłatę z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kolejna zmiana dotyczy wypłaty świadczenia. Będą one przekazywane tylko bezgotówkowo, na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

Ważna zmiana w ustawie to sposób prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego. Pisma, informacje i decyzje będą przekazywane elektronicznie, przez PUE ZUS.

Z uwagi, że od 1 stycznia 2022 r. wnioski o świadczenie i załączniki do niego można będzie złożyć tylko elektronicznie, ZUS zapewni wszystkim taką możliwość. Każda osoba będzie mogła liczyć na pomoc ZUS przy składaniu tych dokumentów.

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Zorro

odpowiedz
10.12.2021 11:24

No, zaczęło się. Nieroby i lenie za leżenie dostaną kasę, wypoczną i obejrzą serialiki. A leszcze o piątej rano będa na to ich pasożytowanie zapieprzać. Potem na takich rozmnazaczy jeszcze emerytura musicie się znaleźć. Tu nigdy nie bedzie dobrze jak jeden robi a pięciu leży i sie byczy

27.12.2021 21:22

Lenie do roboty a nie liczycie na drapane od państwa.