Badania hormonalne pozwalają zdobyć informacje o rezerwie jajnikowej

2023-07-31 19:25
Artykuł partnera
2023-07-31 19:25

W dzisiejszych czasach, gdy decyzję o macierzyństwie podejmuje się w coraz późniejszym wieku, zbadanie płodności staje się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Kluczowym narzędziem wykorzystywanym do jej oceny jest badanie AMH. W połączeniu z badaniem USG i oznaczeniem hormonu folikulotropowego stanowią one ważny element diagnostyki, pozwalającej oszacować zdolność do zajścia w ciążę. 

Czym jest badanie AMH?

Badanie hormonu antymüllerowskiego (AMH) daje kobietom możliwość określenia swojej potencjalnej płodności. Poziom AMH w organizmie wskazuje ilość pęcherzyków jajnikowych zdolnych do przekształcenia się w dojrzałe komórki jajowe. Innymi słowy, jest wskaźnikiem tzw. rezerwy jajnikowej, czyli potencjału rozrodczego, z którym rodzi się każda dziewczynka. Zmniejsza się on wraz z postępującym wiekiem aż do nadejścia menopauzy kończącej okres rozrodczy. Hormon antymüllerowski produkowany jest przez pęcherzyki preantralne i antralne w jajnikach. Razem z hormonem FSH reguluje dojrzewanie pęcherzyków z rozwijającą się komórką jajową.

Jak jeszcze można sprawdzić płodność kobiety?

Oprócz badania AMH istnieją również inne testy, które mogą pomóc w ocenie rezerwy jajnikowej. Jednym z nich jest badanie ultrasonograficzne pozwalające sprawdzić liczbę pęcherzyków antralnych, które są gotowe do wzrostu i przekształcenia się w pęcherzyki dominujące, w których dojrzewa komórka jajowa. Kolejnym przydatnym testem jest oznaczenie hormonu folikulotropowego (FSH) w surowicy krwi. Wykonuje się go w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego. 

Jak przygotować się do badania AMH i FSH?

W przypadku badania AMH nie ma konieczności wykonywania go w konkretnym dniu cyklu menstruacyjnego, ponieważ jego poziom jest stabilny. Natomiast badanie FSH może być zalecane w określonych dniach cyklu, zwłaszcza w przypadku kobiet planujących ciążę lub mających problemy z płodnością. Zazwyczaj powinno się je odbyć między jego drugim a piątym dniem. Oba badania można zrealizować w dowolnej porze dnia, ponieważ poziom tych hormonów nie podlega zwykłemu rytmowi dobowemu. Nie jest również wymagane pozostawanie na czczo.  

Gdzie można zbadać płodność w Szczecinie? 

W przypadku wątpliwości dotyczących płodności lub chęci poddania się precyzyjnym badaniom hormonalnym warto odwiedzić Klinikę Bocian w Szczecinie zlokalizowaną przy ul. Plac Brama Portowa 1. Ośrodek posiada nowoczesny sprzęt medyczny i współpracuje z doświadczonymi specjalistami ds. wspomaganego rozrodu, gwarantując najwyższą jakość badań oraz wiarygodność uzyskanych wyników, które są już dostępne po ok. 1 godzinie. 

Chętne kobiety, które chcą wykonać badania hormonalne w Klinice Bocian w Szczecinie proszone są o kontakt pod numer telefonu: +48 91 443 99 33. 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!