Będzie nowy przedmiot w szkołach

2024-04-10 14:45
Karol Szumny
2024-04-10 14:45

- Planujemy od 1 września 2025 r. wprowadzić przedmiot edukacja obywatelska, który będzie obowiązywał w drugich klasach szkół ponadpodstawowych – zapowiedziała dzisiaj podczas konferencji prasowej minister edukacji Barbara Nowacka. Zniknąć ma natomiast przedmiot historia i teraźniejszość.

Będą zmiany w szkołach ponadpodstawowych. W przyszłym roku, zamiast przedmiotu historia i teraźniejszość, zostanie wprowadzona edukacja obywatelska.

- Edukacja obywatelska to jedno z ważniejszych wyzwań szkoły. To właśnie w szkole młodzież powinna nabyć umiejętność debaty i dowiedzieć się, w jaki sposób może partycypować społecznie – mówiła podczas konferencji prasowej Barbara Nowacka.

Oceniła, że druga klasa szkoły ponadpodstawowej to właściwy czas na wprowadzenie takiego przedmiotu.

- To jest moment, kiedy młodzi ludzie mają już pewną wiedzę, narzędzia i zaczynają się interesować otoczeniem społeczno-politycznym. Chcemy więc, żeby ten przedmiot był jak najbardziej praktyczny, żeby zawierał elementy, które pozwolą uczniom zobaczyć, jak funkcjonuje samorząd, żeby zawierał elementy debaty oksfordzkiej, kontaktu z ludźmi o innych poglądach – powiedziała minister edukacji.

Zapowiedziała również, że do konsultacji trafi projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania, który wykreśli przedmiot historia i teraźniejszość.

Ponadto, od nowego roku szkolnego w klasach 1-3 w szkołach podstawowych wprowadzona zostanie także pierwsza pomoc. Ma to się odbywać w ramach lekcji przyrody.

- Odpowiedzialni obywatele i obywatelki to tacy, którzy umieją pomóc i uratować komuś życie. Wspólnie z WOŚP wielokrotnie rozmawialiśmy o tym, by w najmłodszych klasach dzieci dostawały pierwsze narzędzia dotyczące pierwszej pomocy – mówiła Barbara Nowacka.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!