Budynek Goleniowskiego Domu Kultury traci stateczność!

2022-01-26 6:05
Sylwester Wasiak
2022-01-26 6:05

Od 14 lutego stopniowo wyłączane z użytkowania będą pomieszczenia Goleniowskiego Domu Kultury – wszystko spowodowane jest fatalnym stanem technicznym obiektu!

O sprawie poinformowały wczoraj wieczorem władze gminy Goleniów. Grunt pod budynkiem domu kultury jest słaby i niestabilny, a budynek traci stateczność - takie są wyniki ekspertyzy przeprowadzonej przez zewnętrznego rzeczoznawcę na zlecenie gminy Goleniów.
– W związku z najnowszymi informacjami, w trosce o bezpieczeństwo uczestników zajęć i pracowników, podjęliśmy decyzję, że etapowo wyłączać będziemy poszczególne pomieszczenia. – poinformowała za pośrednictwem gminnych social mediów Anita Jurewicz, zastępca burmistrza Gminy Goleniów dodając, że jako pierwsze, od 14 lutego wyłączone zostaną: wejście główne, hol z szatnią, przestrzenią wystawową, toaletami i barkiem.
W kolejnym etapie przeniesione w inne miejsca mają zostać pracownie i część biurowa GDK. W spotkaniu dotyczącym stanu budynku Domu Kultury oraz pomocy w przygotowaniu przetargu na projekt nowego obiektu dla GDK udział wzięli Anita Jurewicz, zastępca burmistrza Goleniowa, Ewa Radanowicz, dyrektor Wydziału Edukacji, Maciej Ratajczyk, dyrektor oraz pracownicy GDK.
Ekspertyza budynku GDK, którą wykonał zewnętrzny rzeczoznawca wykazała, że cześć budynku posadowiona jest na poduszce piaskowej, w innej części wykorzystano też stare fundamenty przedwojennej zabudowy. W wyniku nieszczelności kanalizacji deszczowej materiał poduszki piaskowej został wypłukany a budynek stracił stateczność. Objawem zewnętrznym są liczne spękania elementów konstrukcyjnych. Spękania są w czasie postępujące i zachodzi obawa, że elementy konstrukcyjne dachu przy wejściu mogą stracić oparcie.
Burmistrzowie gminy w porozumieniu z dyrektorem GDK Maciejem Ratajczykiem podjęli decyzję o wyłączeniu z użytkowania części budynku oraz ustalili plan przenoszenia poszczególnych działów oraz pracowni artystycznych w inne lokalizacje.
Wykorzystana zostanie istniejąca gminna infrastruktura, w tym: Rampa Kultura, wyremontowana aula w SP1, Centrum Aktywności Lokalnej i inne.

 

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

famas

odpowiedz
27.01.2022 15:13

a rampa kolegów nie będzie domem kultury?

qwe

27.01.2022 15:13

Rampa? to tylko dla kolesi, nie ogółu społeczeństwa.