Co robią młodzi podczas wakacji?

2020-07-26 19:09
Karol Szumny
2020-07-26 19:09

Lipiec dobiega końca, co oznacza, że sezon już dawno w pełni. Z pewnością nie jest on tak obfity w turystów, tak jak w zeszłym roku, ale mimo to na nadmorskich trasach można ujrzeć wielu urlopowiczów, którzy zdecydowali się na wypoczynek w powiecie gryfickim. Czas wakacji to także czas odpoczynku dla uczniów i studentów, którzy mogą odetchnąć od szkoły i intensywnej nauki. Jednak duża część z nich nie decyduje się wypoczywać, a pracować, aby w korzystny sposób zagospodarować sobie ten wolny czas.

Na zdjęciu: pracownicy baru "Wietnamka" w Mrzeżynie.

Możliwości jest wiele – branże spożywcze, gastronomia czy stoiska z pamiątkami to miejsca, gdzie zawsze jest pełno pracującej młodzieży. Obecnie pracującym do 26. roku życia nie jest pobierany podatek od pensji, dzięki czemu mogą liczyć na minimalne wynagrodzenie 17 złotych na godzinę.
Praca sezonowa to nie tylko zysk, ale zdobywanie cennego doświadczenia, które jest niezwykle ważne. -Sezon to idealny czas na rozwijanie się – pod różnymi względami – twierdzi Martyna, która zdecydowała się w tym roku na pracę w hotelu w jednej z nadmorskich miejscowości. -Praca tutaj zdecydowanie wzbogaciła mnie o doświadczenie i pewną wiedzę, poznałam świetnych ludzi, a więc łączenie przyjemnego z pożytecznym.
Nastolatka dodała także, że nie jest to jej pierwsza praca, ale jest znacznie lepsza niż poprzednie. -Jest ciekawsza, trzeba się uczyć odpowiedzialności grupowej i umieć sobie radzić w stresujących sytuacjach.
To tylko pokazuje, jak wiele umiejętności można nabyć przez okres zaledwie dwóch miesięcy.

Z kolei 18-letni Jędrzej zdecydował się na pracę w branży spożywczej. Nastolatek twierdzi, że pracuje mu się tam bardzo dobrze. -Sama praca na pewno uczy mnie cierpliwości i też jest to jakieś dodatkowe doświadczenie.
Nadmorskie miejscowości cieszą się także odwiedzinami sąsiadów zza zachodniej granicy, wskutek czego wiele osób pracujących w wakacje może także nabrać więcej zdolności językowych, a to również bardzo ceniona umiejętność.

Młode osoby są często bardziej pracowite i energiczne – mówi Paweł Mickiewicz – właściciel Ośrodka Wypoczynkowego „Mieszko”.
- Dorośli szukają raczej stałej pracy. Młodzież, mająca dużo wolnego czasu w wakacje, chętnie korzysta z możliwości zarobku.

Jak widzimy, praca sezonowa to pełen wachlarz korzyści dla pracującej młodzieży. Nie tylko mogą dzięki temu poszerzyć swoje zasoby pieniężne, ale także zdobyć nowe, niezwykle ważne doświadczenie, poznać nowe osoby, nauczyć się języka obcego i wiele, wiele więcej. Warto więc część wakacyjnej sielanki przeznaczyć na sezonową pracę.

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Jan

odpowiedz
27.07.2020 07:44

Ćpią i bzykają teraz takie są oblicza młodości.

Leszek

odpowiedz
27.07.2020 22:57

Maksymalna pensja 6700 bez podatku, furtka szansa czy pułapka. Prawo do pracy od 15 roku życia. Zwolnienie z podatku do 26 roku życia. Na koncie 6700x12 x12 = ile ma szansę odłożyć młody człowiek?