Co wiesz o CBOE?

2022-11-18 13:49
Redakcja
2022-11-18 13:49

Coraz więcej osób decyduje się na spróbowanie swoich sił na giełdzie. Oczywiście bez wiedzy i doświadczenia trudno o pomnażania kapitału. Trzeba liczyć się z bardzo wysokim ryzykiem utraty wszystkich zainwestowanych pieniędzy. Na giełdzie nie brakuje osób, dla których staje się ona źródłem utrzymania. Wymaga to jednak ciągłego analizowania wskaźników, podejmowane mniej lub bardziej ryzykownych decyzji. Kluczowe staje się śledzenie zachowania wykupionych akcji spółek i sprzedanie ich w odpowiednim momencie, aby jak najwięcej na tym zarobić. Największą na świecie giełdą jest CBOE, umożliwia ona handlowanie wieloma klasami aktywów.

Czym jest CBOE - giełda z Chicago? Co warto o niej wiedzieć?

CBOE Options Exchange jest największą na świecie giełdą założoną w roku 1973. Początkowo była ona znana jako Chicago Board Options Exchange, ale w roku 2017 doszło do rebrandingu przez spółkę holdingową w postaci CBOE Global Markets. Od tej pory głównym aktywem stała się właśnie giełda. Obecnie CBOE stanowi wiodącego dostawcę infrastruktury rynkowej i produktów zbywalnych. Można liczyć na szereg nowoczesnych rozwiązań handlowych, rozliczeniowych i inwestycyjnych. Do wyboru są między innymi rozmaite akcje, instrumenty pochodne, aktywa cyfrowe. CBOE prowadzi cztery giełdy opcji w USA, jest jednym z największych operatorów rynku akcji w Ameryce Północnej z wiodącymi rynkiem światowym notowań obrotu ETP. Inwestorzy mogą zdecydować się także na kontrakty terminowe na Stany Zjednoczone. CBOE - giełda s Chicago prowadzi również jeden z największych europejskich rynków akcji pod względem wartości w obrocie. Do dyspozycji jest platforma handlu blokami, z usługą raportowania. W ofercie znajduje się także globalny FX do handlu instytucjami.

W przypadku CBOE inwestorzy mogą liczyć na zróżnicowany i unikalny zestaw produktów z wysokomarżowymi i zastrzeżonymi aktywami, z możliwością zarządzania ryzykiem w różnych środowiskach rynkowych. Dużą zaletą jest wysoce skalowalny model biznesowy, pozwalający na zdyscyplinowane zarządzanie wydatkami. Źródłami przychodów operacyjnych CBOE są przede wszystkim opłaty transakcyjne, opłaty za dane rynkowe oraz opłaty za dostęp i pojemność. Giełda zarabia na rozpowszechnianiu i obliczaniu wartości indeksów oraz licencjonowaniu swoich produktów. CBOE napędza globalny rynek za pomocą wprowadzania innowacyjnych produktów, najnowszych technologii i bezproblemowych rozwiązań transakcyjnych. Oferowane rynki i modele rynkowe stały się jednymi z największych i najbardziej zaufanych na świecie.

Historia CBOE w pigułce, czyli jak rozwijała się firma na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat

Jak już było wcześniej wspomniane, CBOE jako Chicago Board options Exchange, czyli pierwszy rynek obrotu opcjami giełdowymi, powstało w roku 1973, początkowo było zaledwie kilkanaście akcji i kilkaset kontraktów opcyjnych. Dopiero po 10 latach działalności firma wprowadziła na rynek opcje indeksowe, a dokładnie indeksy S&P 100 (OEX) i S&P 500 (SPX0). Kolejnym krokiem było utworzenie CBOE Options Institute w roku 1985, czego celem było wspieranie doświadczonych i początkujących traderów poprzez udostępnianie wiedzy o produktach i rynkach. Z kolei w roku 1993 utworzono indeks VIX. W roku 2004 CBOE uruchomiło Futures Exchange (CFE), czyli własną giełdę kontraktów, aby wesprzeć rozwój kontraktów terminowych VIX. Obecnie CBOE prowadzi 4 giełdy akcji w USA: BZX Exchange, BYX Exchange, EDGA Exchange and EDGX Exchange. Pierwszy powstał w roku 2005 i szybko stał się czołowym amerykańskim rynkiem akcji pod względem wolumenu. 


Nie trzeba było długo czekać, aż po trzech latach wystartował BATS Europe, czyli europejska giełda akcji, jedna z najważniejszych pod względem wartości obrotu i udziału w rynku. Po tym jak w roku 2015 BATS Global Markets nabyło globalną platformę FX Hotspot, możliwe stało się oferowanie transakcji walutowych. W tym samym roku doszło także do przejęcia Livevol, aby zapewnić klientom jeszcze lepsze wsparcie w zakresie handlowania na giełdzie. Do przejęcie BATS przez CBOE doszło w roku 2017, tak powstała nowa firma o nazwie CBOE Global Markets. Przejęty został także system zarządzania realizacjami zamówień aktywów Silexx. W roku 2019 CBOE zakończyło wszystkie migracje. Opcje, aktywa i kontrakty terminowe zostały przeniesione na jedną platformę technologiczną.W roku 2020 doszło także do przejęcia Euroccp oraz FT Options, Hanweck and Trade Alert, co stało się podwalinami pod stworzenie Data and Access Solutions. Dużymi osiągnięciami cboe są także następujące przejęcia matchnow, BIDS Trading, Chi-X Asia Pacific, Erisx i Neo.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!