Debata wyborcza w TVP. O tym mówili politycy [RELACJA]

2023-10-09 20:51
Karol Szumny
2023-10-09 20:51

Zakończyła się debata wyborcza w TVP. Wzięło w niej udział sześciu przedstawicieli komitetów wyborczych. Prawo i Sprawiedliwość reprezentował Mateusz Morawiecki, Koalicję Obywatelską – Donald Tusk, Nową Lewicę – Joanna Scheuring-Wielgus, Trzecią Drogę – Szymon Hołownia, Konfederację – Krzysztof Bosak, a Bezpartyjnych Samorządowców – Krzysztof Maj.

Kadr debaty TVP

Politycy odpowiadali na pytania dotyczące: migracji, wieku emerytalnego, prywatyzacji, bezpieczeństwa, bezrobocia oraz świadczeń społecznych. Ostatnia runda umożliwiła politykom swobodne wypowiedzi.

Migracja

Jako pierwszy wypowiedział się Donald Tusk. Polityk wykorzystał swój czas na wstęp, niezwiązany z pytaniem. Na początku powiedział, że cieszy się, że może wystąpić w Telewizji Polskiej i pokazać, że jest „taki jak my”. Następnie dodał, że widzowie zapewne czekali na debatę z Jarosławem Kaczyńskim, ale „stchórzył”. Dalej przekazał, że chce powiedzieć prawdę, wbrew kłamstwom w TVP. Ostatecznie nie odniósł się do tematu migracji.

Jako drugi głos miał Szymon Hołownia. Polityk przypomniał, że Polska przyjęła już ponad milion uchodźców z Ukrainy. Podkreślił, że jednocześnie przez mur na granicy przechodzi dwadzieścia tysięcy nielegalnych migrantów. Następnie mówił o aferze wizowej. Zapytał też, co zrobić, by Polacy zostawali w ojczyźnie.

Krzysztof Maj zaznaczył, że najważniejsze jest bezpieczeństwo Polek i Polaków. Powiedział, że powinniśmy „usiąść i porozmawiać ponad podziałami” oraz „zacząć dialog z Brukselą”. Powołał się na wzór australijski. Podsumował, że na ten temat „powinniśmy jeszcze dyskutować”.

Joanna Scheuring-Wielgus powiedziała, że Polska potrzebuje mądrej polityki migracyjnej – „takiej, która daje nam bezpieczeństwo tu i teraz, ale również takiej, która nie pozwala na to, żeby w lasach umierały dzieci”. Przedstawiła pomysł Lewicy, która wzoruje się na pomyśle kanadyjskim: limit osób, które mogą wjechać do kraju.

Krzysztof Bosak zaznaczył, że należy odrzucić pakiet unijny zmuszający Polskę do relokacji imigrantów. Stwierdził, że to rozwiązanie ma „zinstytucjonalizować ogromny strumień milionów z Azji i Afryki”. Dodał, że nie ma żadnej podstawy, aby uznawać kryzys migracyjny. Podkreślił, że należy postąpić jak Australia. Podsumował, że Konfederacja proponuje pakiet odpowiedzialnej polityki migracyjnej.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że na Radzie Europejskiej postawił twarde veto przeciw nielegalnej imigracji. Powiedział też, że Donald Tusk ma obiecane stanowisko za przyjmowanie nielegalnych imigrantów. Przekazał, że PiS obroni Polaków przed „gwałtami, podpalonymi autami” i że jest „gwarancją bezpieczeństwa”.

Wiek emerytalny

Jako pierwszy wypowiedział się Krzysztof Bosak, który stwierdził, że Polska potrzebuje „uczciwej debaty dotyczącej tego, skąd mają się wziąć pieniądze na emerytury”. Dodał, że „tamowanie niedoborów na rynku pracy masową imigracją przyniesie problemy”. Następnie podkreślił, że Konfederacja nie jest zwolennikiem podniesienia wieku emerytalnego.

Szymon Hołownia zapowiedział, że wiek emerytalny pozostanie na tym samym poziomie. Mówił też, że ci, którzy będą chcieli pracować, będą mogli to robić i będzie „cały system zachęt”. Następnie odniósł się do długich kolejek do lekarza. Przedstawił propozycję, że jeśli obywatel nie dostanie się do lekarza na NFZ w 60 dni, to państwo zwróci za wizytę prywatną. Zapowiedział też, że jego rząd przeznaczy 7 proc. na ochronę zdrowia.

Joanna Scheuring-Wielgus przypomniała, że Lewica głosowała przeciw podniesieniu wieku emerytalnego. Zaznaczyła, że obecnie emeryci ledwo wiążą koniec z końcem. Przedstawiła propozycję, że Lewica dwa razy do roku będzie waloryzować emerytury i renty. Zapowiedziała też „rentę wdowią” oraz „dostęp do kultury” dla seniorów.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że to rząd Donalda Tuska podniósł wiek emerytalny. Następnie mówił o swoich spotkaniach z seniorami, na których emeryci mówią mu o korzyściach płynących z 13. i 14. emerytury.

Donald Tusk przytoczył wywiad Morawieckiego z 2010 roku, w którym obecny szef rządu mówił, aby podnieść wiek emerytalny. Następnie szef PO zapowiedział, że dopilnuje, by „nikomu nie przyszło do głowy podniesienie wieku emerytalnego”.

Krzysztof Maj powiedział, że należy utrzymać wiek emerytalny i dać ludziom wybór. Następnie stwierdził, że młodzi ludzie mają obawy przed emeryturą. Powiedział też, że przedsiębiorcy chcieliby dobrowolności płacenia na ZUS.

Świadczenia społeczne

Szymon Hołownia zapowiedział, że 500+ i 13. emerytura nie zostaną zlikwidowane. Dodał, że należy zwrócić uwagę, czy kolejne podwyżki nie pochodzą z pożyczek. Powiedział też, że jego rząd wyda 3 mld złotych na 100 tys. miejsc w żłobkach i zainwestuje 6 proc. PKB w szkołę „z psychologiem, z ciepłym posiłkiem, bez prac domowych i z odchudzoną podstawą programową”.

Mateusz Morawiecki stwierdził na początku swojej wypowiedzi, że „Tusk, kiedy rządził, miał serce z kamienia”. Mówił też, że polityka społeczna rządu jest „bardzo rozbudowana”, a jako przykład podał 500+. Dodał, że „za czasów Platformy był minus” i ich dojście do władzy jest zagrożeniem. Podsumował, że tylko „Prawo i Sprawiedliwość jest gwarantem godnego życia Polaków”.

Krzysztof Maj powiedział, że waloryzacja 500+ na 800+ to próba gonienia inflacji. Zapowiedział zniesienie podatku PIT do 0 proc. i bezpłatną komunikację regionalną i miejską.

Donald Tusk mówił, że już w czerwcu proponował obecnej władzy waloryzację 800+, ale rząd to zablokował. Zaproponował zniesienie opodatkowania emerytur.

Joanna Scheuring-Wielgus zaznaczyła, że Lewica niczego nie zabierze, a ponadto będzie waloryzować świadczenia. Dodała, że polityka społeczna powinna być systemowa. Mówiła też o tanich mieszkaniach i wybudowaniu trzystu mieszkań. Zapowiedziała też, że każda gmina i powiat będzie dobrze skomunikowana.

Krzysztof Bosak podkreślił, że wszystkie świadczenia socjalne są finansowane z długów. Mówił, że w przyszłym roku Państwo Polskie będzie musiało pożyczyć 420 mld złotych. Zapowiedział zniesienie świadczeń dla Ukraińców. Powiedział też, że świadczenia dla Polaków można utrzymać, ale przede wszystkim należy obniżać opodatkowanie.

Prywatyzacja

Joanna Scheuring-Wielgus zaznaczyła, że Lewica jest przeciwna „wyprzedaży majątku polskiego”, a jako przykład podała spółkę Daniela Obajtka.

Krzysztof Bosak powiedział, że nie należy prywatyzować lasów oraz „integrować tylu spółek pod jedną ręką” (tu także podał przykład spółki PKN Orlen).

Mateusz Morawiecki mówił, że Platforma Obywatelska wyprzedała polski majątek za 58 mld złotych. Dodał, że gdyby Platforma doszłaby do władzy, to „byłoby jak w Lidlu – tydzień niemiecki i linie lotnicze do Niemców, tydzień francuski – i firmy energetyczne do Francuzów”. Powiedział, że rząd odzyskał wiele firm dla Polski i dzięki temu mamy niezależność energetyczną.

Szymon Hołownia zaznaczył, że nie wolno prywatyzować strategicznych spółek. Powiedział też, że przed prywatyzacją trzeba chronić też lasy.

Krzysztof Maj wskazał, że wiele spółek strategicznych już zostało sprywatyzowanych. Powiedział, że należy odpolitycznić spółki skarbu państwa i dać wykazać się młodym osobom.

Donald Tusk mówił o sprzedaży przez rząd Rafinerii Gdańskiej. Dodał, że Lasy Państwowe są już upartyjnione.

Bezpieczeństwo

Krzysztof Bosak powiedział, że Polska musi być silna i uzbrojona. Mówił, że rząd na ostatnią chwilę, podczas kryzysu na granicy z Białorusią, „wpadł w szał zakupowy”. Zaznaczył, że Polska potrzebuje silnej armii, wyszkolonych żołnierzy i należy podkreślić szacunek do polskiego munduru.

Donald Tusk odniósł się do działalności ministra obrony narodowej i komendanta głównego policji. Wspomniał też o wypadku z udziałem helikoptera podczas pikniku. Stwierdził, że w bezpiecznej Polsce „tchórze i dziwolągi nie mogą rządzić ojczyzną”.

Mateusz Morawiecki powiedział, że według doktryny Platformy Obywatelskiej Polska miała być podzielona. Dodał, że Donald Tusk mylił się w wielu decyzjach związanych z bezpieczeństwem Polski. Podsumował, że „tak długo, jak będzie rządził PiS, Polska będzie jak niezdobyta twierdza”.

Joanna Scheuring-Wielgus wskazała, że dla Lewicy bezpieczna Polska to taka, gdzie: „każdy z nas wie, gdzie jest najbliższy schron, i co zrobić, kiedy jest zagrożenie”, „policja zawsze stoi po stronie obywateli i obywatelek”, „rząd wie, że wróg jest na wschodzie, a nie na zachodzie”.

Szymon Hołownia oznajmił, że Trzecia Droga to „gwarancja, że żaden żołdak Putina nie wejdzie na terytorium Polski”. Powiedział, że potrzebne jest pojednanie, a nie szukanie zewnętrznych wrogów. Dodał, że polskim siłom zbrojnym należy się najlepszy sprzęt, a Trzecia Droga gwarantuje, że 50 proc. wydatków na obronność zostanie w kraju oraz to, że zostanie rozdzielona partia od munduru.

Krzysztof Maj zaznaczył, że Polacy chcą się czuć bezpiecznie i należy budować zgodę na temat bezpieczeństwa. Zwrócił się o to do Tuska i Morawieckiego. Mówił też o bezpieczeństwie energetycznym.

Bezrobocie

Szymon Hołownia powiedział, że do Polski należy wprowadzić inwestycje. Dodał, że pieniądze unijne pomogłyby stworzyć nowe miejsca pracy. Przedstawił propozycje Trzeciej Drogi: „wakacje ZUSowskie dla przedsiębiorców”, „VAT tylko od zapłaconej faktury”, „powrót do składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu”, „uwolnienie handlu dwie niedziele w miesiącu”.

Donald Tusk zapytał premiera, ile zarobił na handlu nieruchomościami. Następnie powiedział, że „dzisiaj problemem jest niskopłatna praca”. Zapowiedział podwyżki dla nauczycieli.

Joanna Scheuring-Wielgus powiedziała, że Lewica chce stworzyć „nowoczesne państwo dobrobytu”, w którym jest czas na „rodzinę, pracę i czas wolny”. Zapowiedziała skrócenie czasu pracy – 35-godzinny tygodniowo z takim samym wynagrodzeniem. Dodała, że Lewica chce tego, że „jak zachorujemy, to otrzymamy 100 proc. wynagrodzenia”. Zapowiedziała minimum 25 proc. podwyżki dla wszystkich zawodów w budżetówce.

Krzysztof Bosak wskazał, że rząd niszczy polskie miejsca pracy. Jako przykład podał dofinansowanie dla międzynarodowych korporacji. Zauważył, że polskim przedsiębiorcom podwyższono ZUS albo zakazano działalności gospodarczej. Wskazał też ograniczenia w rolnictwie.

Krzysztof Maj powiedział, że bezrobocie ma różną wysokość w poszczególnych miejscach w Polsce. Zapowiedział inwestycje w edukację, by młode osoby mogły się równo rozwijać. Zaproponował też rozwój komunikacji miejskiej. Mówił też o PIT 0 proc.

Mateusz Morawiecki mówił o bezrobociu w czasach rządów Platformy Obywatelskiej. Nazwał Tuska „premierem polskiej biedy”. Następnie przekazał, że obecnie „bezrobocie jest najniższe w polskiej historii”. Zapowiedział „przyciąganie nowych inwestorów”.

Swobodne wypowiedzi

Mateusz Morawiecki powiedział, że są to najważniejsze wybory od lat. Następnie porównał PiS do pozostałych partii w kwestii: płacy minimalnej, inwestycji, edukacji, wojska i emerytur. Stwierdził, że Polacy stoją przed prostym wyborem: albo Polska pogrążona w kłótni i w chaosie, albo mająca rząd sprawny i skuteczny w rozwiązywaniu problemów.

Krzysztof Bosak wskazał, że PiS i PO w wielu kwestiach głosowało w podobny sposób. Zaznaczył, że Konfederacja jako jedyna proponuje zmianę generacyjną, jakościową i mentalną. Wymienił, że jest to wolność gospodarcza, proste i niskie podatki, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, tańsze mieszkania, konstytucyjną obronę gotówki, zero pakietów socjalnych dla Ukraińców, umiar w polityce imigracyjnej, obrona rolników, obrona swobody korzystania z samochodów i wolność dla Polaków.

Joanna Scheuring-Wielgus powiedziała, że Lewica dała Polsce konstytucję, członkostwo w Unii Europejskiej i w NATO. Zachęciła do głosowania na Lewicę, by: „kobiety same decydowały o sobie w każdej sprawie”, „mieszkania były budowane dla milionów, a nie dla milionerów”, „ksiądz płacił takie same podatki jak jego parafianie”, „polityka była wolna od kłótni”, „Polska była dla wszystkich”.

Donald Tusk zwrócił się do Mateusza Morawieckiego i zaproponował mu wspólne spotkanie wraz z Jarosławem Kaczyńskim. Podziękował też za tę debatę i zapowiedział rozliczenie rządu.

Krzysztof Maj zaznaczył, że Polacy chcą normalnej Polski. Zaznaczył, że potrzebna jest świeżość w polskiej polityce.

Szymon Hołownia zażartował z ciągłej wymiany zdań między Tuskiem a Morawieckim. Zapowiedział in vitro refundowane dla wszystkich, bezpieczną szkołą, opłacalne rolnictwo, niskie rachunki za zieloną energię oraz pojednanie narodowe.

Komentarze (13)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

09.10.2023 21:01

Tusk poszedł na debatę, dostał klapsa od Morawieckiego i wrócił z płaczem z podkulonym ogonem. - Ja zostawiłem pieniądze w Polsce, Tusk zostawił Polskę dla pieniędzy ... będzie mu się śnić po nocach ..

XY

09.10.2023 21:01

Tak, Morawiecki zostawił pieniądze w Polsce - to znaczy przepisał cały majątek na żonę, aby jak najwięcej ukryć i jak najmniej pokazać. Proponuję zrobienie zestawienia majątku rodziny Tuska i Morawieckiego, który wzrósł za ich kadencji. Czego Pinokio się boi? Donek niech pokaże ile zarobił za granicą.

Marta

09.10.2023 21:01

Moradziecki zostawił kasę dla jeszcze większej kasy, obligacji i działek a Polskę przepisał na żonę, tyle w temacie

Do x

09.10.2023 21:01

X ty uju kurw. Pisowska

Nr.23

odpowiedz
09.10.2023 21:30

Pytania dłuższe jak odpowiedzi. Odpowiedzi Tuska i Morawieckiego bez merytorycznej treści zawierające jedynie wzajemne uszczypliwości. POPiS słaby.

Jurek

10.10.2023 02:48

Brawo PiS ✌

11.10.2023 06:27

Morawiecki znał pytanie przed debata myślcie ludzie co piszecie

Polak

odpowiedz
09.10.2023 23:38

Każdemu dam po milionie głosujcie na mnie.

..... ..

09.10.2023 21:36

jestescie DENNI z tymi gwiazdkami. Wasza chamska gwiazda spadła.

***** **

09.10.2023 21:36

***** **

*** *^*

09.10.2023 21:36

Enać i się nie bać