„Dni Stepnicy” na wysokich obrotach

2021-07-09 17:15
Sylwester Wasiak
2021-07-09 17:15

O kulisach organizacji „Dni Stepnicy” w pandemicznej rzeczywistości oraz jak zdobyć wejściówkę na sobotnią imprezę rozmawiamy z Mirosławą Nowak, dyrektorem Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Stepnicy.

- Dni Stepnicy 2021 odbywają się w pandemicznej rzeczywistości. Mimo to program robi wrażenie, a zwłaszcza znane postaci, które odwiedzą Stepnicę. Dlaczego warto wybrać się do Was w nadchodzący weekend, ale również kolejne? Co szczególnie Pani poleca?
- Ofertę mamy zróżnicowaną, właśnie ze względu na nową rzeczywistość, w której przyszło nam organizować imprezy w ramach Dni Stepnicy. Chcieliśmy zadbać o każdego. Jest coś dla osób młodszych i starszych, tych, którzy chcą tylko nacieszyć się sobotnim spacerem nad brzegiem Zalewu i tych, którzy chcą posłuchać ciekawych opowieści oraz posłuchać dobrej muzyki. Myślę, że nasz program zaspokoi gusta każdego, kto jest zmęczony śledzeniem wydarzeń kulturalnych w monitorze komputera czy na ekranie telewizora. Najbliższy weekend to największa z imprez z tego cyklu. Warto wybrać się, chociaż na chwilę, by skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej w pięknych okolicznościach przyrody naszej Przystani Jachtowej zlokalizowanej tuż przy Amfiteatrze. Mamy sporo propozycji dla najmłodszych – warsztaty, atrakcje wodne, pokazy WOPR, animacje , konkursy, ale także Disco Color, czyli zabawy przy muzyce z kolorowym pyłem. Rodziców na pewno zainteresują ciekawi rękodzielnicy, którzy obok stoiska naszych Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentują swoje prace. Przygotowaliśmy także pamiątki z imprezy, które będzie można zakupić na stoisku sprzedażowym MGOKU, a tu m.in. okolicznościowe koszulki z nadrukiem nazwy sobotniej imprezy „Zarzuć kotwicę, poznaj Stepnicę.” Osoby zainteresowane żeglarstwem, będą mogły podziwiać zacumowane na przystani jachty ,które od rana tego dnia będą konkurowały między sobą w jubileuszowych X Regatach o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica. Spragnieni koncertów nacieszą oczy i uszy występami artystów. Na początku imprezy wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Goleniowa Wood and Brass , a już o godz. 18 zaśpiewa Gabriel Fleszar i cieszący się ostatnio dużą popularnością zespół Sound'n'Grace. Co polecam? Wszystko . Przestrzeń jest duża i nawet w warunkach pandemii, przy odpowiedzialnym zachowaniu uczestników, będzie można bezpiecznie i przyjemnie spędzić czas.

- Czy koncerty i spotkania będą biletowane, czy też wstęp będzie wolny?
- Wstęp na koncerty i występy są bezpłatne. Niestety zmuszeni jesteśmy przepisami prawa do ograniczenia ilości uczestników wydarzeń, stąd miejsca na widowniach koncertowych oraz w wyznaczonych strefach będą ściśle limitowane i udostępniane tylko po okazaniu wejściówek. Podczas sobotniej imprezy wstęp na wydzieloną w przestrzeni widownię będzie możliwy po pobraniu z punktu informacyjnego wejściówki.

- Jak organizuje się takie imprezy w obecnych – pandemicznych czasach?
- Każdy, kto kiedykolwiek organizował większe wydarzenie, zdaje sobie sprawę, jakie to jest wyzwanie logistyczne. Uczestnicy przychodzą i widzą tylko efekt końcowy. Każda impreza to przede wszystkim koncepcja, potem plan szczegółowy, zamówienia, umowy, a dopiero na koniec montaż i realizacja programu. W pandemicznych czasach dochodzi jeszcze potężna praca nad realizacją wymogów związanych z obostrzeniami. Chociażby zasady wydawania wejściówek, wydzielania przestrzeni to mnóstwo liczenia, pomiarów i przede wszystkim pracy nad właściwą interpretacją przepisów. Musimy się mierzyć z brakiem narzędzi do realizacji niektórych wymogów. Do tego znacząco wzrastają koszty realizacji takiego działania. Dodatkowe środki dezynfekujące, dodatkowe osoby do pracy. Ciężko temu wszystkiemu sprostać, zważywszy , że było naprawdę niewiele czasu na przygotowania. Myślę jednak, że tym przyjemniej będzie uczestniczyć w czymś, co wymagało tak dużego wysiłku z naszej strony.

- Proszę zdradzić kulisy przygotowań tej imprezy? Od kiedy ruszyły przygotowania?
- Jak już wcześniej wspomniałam, mieliśmy niewiele czasu. Zazwyczaj już w lutym zaczynamy pierwsze rozmowy w sprawie letnich imprez, a w maju wszystkie ważniejsze umowy mamy podpisane. Teraz wskoczyliśmy na wysokie obroty w połowie czerwca. Zielone, a właściwie żółte światło w sprawie luzowania obostrzeń dotyczących organizacji imprez plenerowych spowodowało naszą natychmiastową reakcję. Kilkadziesiąt rozmów telefonicznych dziennie, setki maili i godziny przygotowań i planowania wszystkich pracowników MGOK -u sprawiły, że mimo zawrotnego tempa i krótkiego czasu udało się wszystko dopiąć na czas. Muszę przyznać, że w ośrodku pracują niezwykle oddani pracy instruktorzy, którzy wykazują się w takich sytuacjach wielką kreatywnością i naprawdę ciężką pracą. W takich sytuacjach dobry zespół to podstawa.

- Zarzuć kotwicę poznaj Stepnicę… - to hasło, które ma promować miasto. Pani zdaniem, dlaczego warto odwiedzać Stepnicę? Co takie szczególne ma to miasto w sobie?
- Nie da się zaprzeczyć, że miasto przez ostatnie 10 lat znacząco zmieniło swoje oblicze. Dziesiątki zrealizowanych inwestycji w infrastrukturę przynosi efekt. Wielką atrakcję stanowią przede wszystkim malownicze przystanie jachtowe, przyciągające żeglarzy. Nazwa imprezy i hasło powstało podczas rozmów o tym , jak piękne fotografie powstają , gdy podczas słonecznej pogody przybijają do basenu jachtowego różnorodne jednostki. Chcieliśmy tym hasłem zachęcić nie tylko żeglarzy i motorowodniaków do „zakotwiczenia” w naszym mieście na dłużej . W naszych kompetencjach jest organizacja imprez, więc do nas należy realizacja wydarzeń, które na długo zapadną goszczącym w Stepnicy w pamięci . I gdyby tak połączyć te wspomnienia ze znanymi twarzami polskiej sceny artystycznej, to byłby to dla nas ogromny sukces i wielka przyjemność. Zapraszamy zatem do odwiedzin przy okazji wizyt kolejnych artystów: Czesława Mozila, Dariusza Kordka i Jacka Fedorowicza. Mamy w zanadrzu jeszcze jedną, sierpniową niespodziankę, ale zdradzimy tajemnicę dopiero wtedy , gdy się upewnimy, że kolejna litera greckiego alfabetu nie zagraża nam następną falą pandemii.

 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!