Jak prawidłowo wykonać przelew do Urzędu Skarbowego?

2022-02-10 16:43
Redakcja
2022-02-10 16:43

Choć regularne i skrupulatne odprowadzanie podatków należy do obowiązków każdego przedsiębiorcy, zaskakująco wiele osób prowadzących swoją działalność, natrafia przy tym na problemy natury technicznej. U źródeł wielu z nich leży wprowadzony przed kilkoma laty mikrorachunek podatkowy – rozwiązanie, które w założeniach miało przyczynić się do ułatwienia w wykonywaniu płatności, ale w wielu przypadkach zdezorientowało przedsiębiorców.

Co to jest mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek jest – najogólniej rzecz ujmując – indywidualnym numerem konta, który przypisywany jest każdemu przedsiębiorcy. Od momentu przyznania takiego numeru, osoba prowadząca firmę nie musi już wysyłać podatku dochodowego (PIT lub CIT) i podatku VAT na różne numery rachunków – obie płatności kieruje co miesiąc (lub co kwartał) na ten sam numer. 

Warto pamiętać, że mikrorachunek jest indywidualny, a więc tylko jedna firma powinna przesyłać nań płatności za swoje zobowiązania. W razie pomyłki – należy jak najszybciej zgłosić fakt jej powstania do właściwego urzędu skarbowego. Nie obawiaj się – nawet, jeżeli wyślesz pieniądze za podatek dochodowy na czyjś mikrorachunek, pieniądze na pewno do Ciebie wrócą. Koniecznie jednak zgłoś zaistniałą sytuację.

Jak wykonać przelew do urzędu skarbowego?

Jeżeli korzystasz z bankowości internetowej, wystarczy że w panelu firmowym na stronie swojego banku czy też w dedykowanej aplikacji wybierzesz zakładkę “przelewy”, a następnie opcję “przelew podatkowy”. Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego symbolu podatku – jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i chcesz opłacić podatek dochodowy, wybierz symbol PIT. Spółki kapitałowe czy komandytowo-akcyjne wybiorą zamiast tego symbol CIT. Po zaznaczeniu odpowiedniej formatki wybierz okres, za który chcesz odprowadzić podatek, a następnie wprowadź kwotę i numer mikrorachunku. Pytanie brzmi…

Skąd wziąć właściwy numer mikrorachunku podatkowego?

Każdy przedsiębiorca otrzymał swego czasu informację z urzędu o nadaniu IRP – Indywidualnego Rachunku Podatkowego. Jeżeli jednak nie pamiętasz, gdzie masz ten dokument, lub po prostu chcesz się upewnić co do jego poprawności, odwiedź rządowy g​​enerator mikrorachunku podatkowego – wystarczy, że wpiszesz tam swój numer identyfikacji podatkowej (lub PESEL, jeżeli nie masz NIP-u), a system zwróci Twój indywidualny numer mikrorachunku. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej: jak wykonać tradycyjny przelew podatkowy albo co zrobić, gdy brakuje środków na odprowadzenie podatków terminie, przeczytaj nasz poradnik na temat przelewów do urzędu skarbowego!

Komentarze (3)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Gustaw

odpowiedz
11.02.2022 10:09

Od nich to się lepiej trzymać z daleka.

KRZYSZTOF

11.02.2022 10:09

Jak oni się pomylą to nic . Ale jak Ty to masz sąd i komornika . A podobno wielu za PO było zwolnionych od płacenia podatków. Paliwo z Niemiec bez wat i nad morzem hotele. No ??? 🤔

KRZYSZTOF

odpowiedz
10.02.2022 18:43

Dzień dobry. Nie macie o czym pisać. 🤣 pochwalicie sie unia. Jak niemcy kombinują 🤣. Gaz interes . Gdzie Unia Europejska