Kiedy warto postawić na meble pod zabudowę?

2022-05-17 14:39
Redakcja
2022-05-17 14:39

Meble w zabudowie to idealne rozwiązanie nie tylko do małych mieszkań. Coraz więcej osób decyduje się zagospodarować przestrzeń mieszkalną w taki sposób, aby każdy kąt został odpowiednio zaaranżowany. W ten sposób jesteśmy w stanie stworzyć spójne i funkcjonalne lokum, w którym miło jest spędzać czas. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto postawić na meble w zabudowie, w których możesz także ukryć niezbędne sprzęty… 

 

Małe mieszkanie? Wybierz meble tworzone na wymiar! 

Jeżeli powierzchnia mieszkalna nie jest zbyt duża, ciekawym rozwiązaniem będzie postawienie na meble wykonywane na wymiar. Pozwalają one na wykorzystanie każdego wolnego centymetra powierzchni, która może posłużyć Ci jako miejsce do przechowywania. Niestety tego rodzaju usługa oferowana przez stolarzy jest droga i często też czasochłonna. Począwszy od projektu, aż po jego realizację oraz instalację mebli.  

Meble na wymiar na pewno sprawdzą się w małych kuchniach (tych większych także), natomiast istnieje również możliwość zakupu innych elementów wyposażenia, które też pozwolą Ci lepsze usystematyzowanie przechowywania w tym jakże ważnym pomieszczeniu. Możesz wybrać gotowe meble, które tak samo stworzą spójną zabudowę, a dodatkowo będzie można umieścić w nich sprzęty. 

Jakie elementy w zabudowie mają znaczenie? 

Wybierając zabudowę – przykładowo tę kuchenną – warto zwrócić uwagę na sam projekt i rozmieszczenie sprzętów. Pamiętaj, że pomimo tego, że chcesz wykorzystać każdy wolny centymetr, musisz zwrócić uwagę na to, aby zachować zasadę trójkąta roboczego. Dzięki temu będzie to pomieszczenie funkcjonalne i przyjemne w użytkowaniu.  

Ważny jest również aspekt wizualny. Staraj się wybierać spójne fronty, które nie będą optycznie pomniejszały kuchni (chyba że rzeczywiście jest ona bardzo duża, to w takim przypadku będzie to pożądany zabieg). Jeżeli zależy Ci na łatwym utrzymywaniu porządku, lepiej zasłonić jak najwięcej półek służących do przechowywania.  

Sprzęty w zabudowie – czy to dobry pomysł? 

Meble w zabudowie zazwyczaj dają możliwość sprytnego ukrycia lub wpasowania w nie sprzętów, które są nam niezbędne w domu. Doskonałym przykładem będą tutaj urządzenia, które znajdują się w kuchni i łazience. Mimo że czasami chodzi o aspekty wizualne, to warto wskazać, że umieszczenie takich sprzętów w szafkach sprawi, że będą się one mniej podatne na zabrudzenia.  

Koniecznie musimy jednak zwrócić uwagę na to, aby zabudowa była wykonana przez fachowców. W niektórych przypadkach konieczne jest umieszczenie otworów w odpowiednich miejscach, które zapewnią właściwą cyrkulację powietrza. W ten sposób zadbamy o żywotność urządzeń czy też możliwość ich łatwiejszej naprawy, jeżeli będzie konieczna (pozostawiamy dostęp do najważniejszych zaworów). 

Pralka do zabudowy pod blatem 

Tak naprawdę pralka do zabudowy pod blatem to wybór coraz większego grona użytkowników. W ten sposób mamy możliwość stworzenia kolejnej przestrzeni użytkowej, która w tym przypadku będzie znajdowała się nad urządzeniem. Na blacie możemy położyć czyste ręczniki, koszyki z kosmetykami i wiele innych przedmiotów. Czasami pralka do zabudowy pod blatem spotykana jest także w kuchniach. Niewielkie łazienki sprawiają, że musimy znaleźć inne miejsce właśnie dla urządzenia pomagającemu nam ze stosem prania. Pralka umieszczona w szafce pomoże zyskać nam wizualną spójność pomieszczenia. Możemy zastosować takie same fronty jak w przypadku innych elementów wyposażenia.  

Suszarka w zabudowie 

Jeżeli pralka może być w zabudowie, to suszarka również. Często można spotkać się z rozwiązaniem, kiedy jeden sprzęt zostaje ustawiony na drugim. Dlaczego warto postawić na taki wariant? W ten sposób oszczędzamy przestrzeń, a jednocześnie oba urządzenia umieszczamy w jednym miejscu, przez co łatwiej jest nam przełożyć pranie wprost do suszarki. Zabudowa może znaleźć się w łazience, kuchni czy przedpokoju, a jeżeli możemy sobie na to pozwolić – w osobnym pomieszczeniu zwanym pralnią.  

Piekarnik w zabudowie kuchennej 

Piekarnik w zabudowie pozwala zazwyczaj na umieszczenie urządzenia na nieco wyższym poziomie. W ten sposób możemy ograniczyć schylanie, co szczególnie docenią osoby starsze. Piekarnik na wysokości klatki piersiowej to wygoda i funkcjonalność. Jednocześnie przestrzeń poniżej zaadaptujemy na przykład do przechowywania sztućców, garnków czy foremek. 

Lodówka w zabudowie 

Jeszcze jednym sprzętem, który często znajduje się w zabudowie kuchennej, jest lodówka. Chociaż urządzenie to wyróżnia się często pięknym designem, to są jednak osoby, które wolą, aby cała przestrzeń kuchenna była możliwie jak najbardziej spójna. W takim przypadku zarówno lodówka, jak i zamrażalnik znajdują się za frontem meblowym. W dużej mierze ułatwia to sprzątanie. Musimy jednak mieć pewność, że konkretny model lodówki będzie nadawał się do zabudowy i że powierzymy to zadanie specjalistom.