Kolejny przypadek afrykańskiego pomoru świń w regionie

2023-09-04 18:34
Karol Szumny
2023-09-04 18:34

W związku ze stwierdzeniem kolejnego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terenie województwa zachodniopomorskiego (najbliższy przypadek w miejscowości Komarowo – gmina Goleniów), Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gryficach przypomina o konieczności zachowania przez mieszkańców powiatu gryfickiego i jego okolic środków ostrożności podczas przebywania na zielonych terenach spacerowych.

Dotyczy to przede wszystkim osób spacerujących z psami oraz w celach grzybobrania. W celu zapobiegania zetknięcia się zwierząt domowych z wektorami wirusa ASF, jakimi są padłe dziki, konieczne jest trzymanie psów na smyczy podczas spacerów. Zapewnia to stałą kontrolę naszego zwierzaka i eliminuje ryzyko zetknięcia się go z zakażonymi szczątkami.

Ponadto, w przypadku zauważenia padłego dzika na terenie naszego powiatu, można ten fakt zgłaszać do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, tel. 91 384 76 59. Jest to organ, do którego najważniejszych zadań należy obecnie zwalczanie choroby zwierząt afrykańskiego pomoru świń.

Zgłoszenie powinno określać miejsce znalezienia zwłok (w tym, np. charakterystyczne punkty orientacyjne, współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych w danym miejscu zwłok dzików, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu).

Działanie to ma na celu zwiększenie dostępnych informacji na temat skali występowania choroby zwierząt w rejonie i daje możliwość podjęcia adekwatnych działań zapobiegawczych.

Jednocześnie informujemy, że choroba zakaźna zwierząt – afrykański pomór świń (ASF), nie jest groźna dla ludzi, jednak może spowodować znaczne straty dla gospodarki poprzez infekowanie trzody chlewnej na masową skalę. Wirus tej choroby może być przenoszony przez dziki a także inne zwierzęta, także domowe, w przypadku ich kontaktu z wirusem a następnie przeniesieniem go w miejsca utrzymywania świń. W związku z tym organy weterynaryjne nałożyły pewne ograniczenia dotyczące postępowania z dzikami. Kraj został podzielony na trzy strefy, w których ograniczenia te obowiązują w mniejszym lub większym stopniu. 

Zalecenia Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w związku z ASF:

  • w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych oraz dokarmiać dziko żyjących zwierząt;
  • należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);
  • nie spuszczać psów ze smyczy;
  • należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia;
  • należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

Komentarze (9)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Mysliwy

odpowiedz
04.09.2023 21:05

To oznacza jedno.Dzika u nas nie ujrzymy przez wiele wiele lat.Dawniej jelenie i łosie byly zjawiskiem,a za niedlugo tak bedzie z dzikami.SZKODA.Mowie to jako mysliwy.Robcie ludzie zdjecia tym zwierzetom,bo teraz grono łowieckie,za przyzwoleniem SPOŁECZNYM,z naciskiem srodowisk rolniczych,masowo wymorduje te zwierzeta,pod HASLEM WALKI Z ASF.

Imię

odpowiedz
04.09.2023 23:52

Gówna prawda, kto w to uwierzy to tępy jest!!!

Maria

odpowiedz
05.09.2023 19:27

Zwierzęta morduje się bo są chore! Tylko tchórze z kompleksami i bez sumienia to robią! zaczaja się na nieswiadome zwierzę i zabiją! jak lubią zabijać to niech jadą na wojnę a chwileczkę nie zrobią tego bo się boja… są odważni inaczej! Każdy chce żyć i ma do tego prawo tak samo zwierzęta!

JU

04.09.2023 19:15

Tak, bo to dzik nieboszczyk ŚP kaban.

Olaf

odpowiedz
04.09.2023 22:07

Na wojnie żarcia brakuje to się nasze ostatnie sztuki wybije.

Ha ha ha

odpowiedz
04.09.2023 21:11

Dziki to nie świnie 😂🙈🙈🙈🙈

hehehe

04.09.2023 21:11

Jasne że nie.Bo świnie to te.w parlamencie.