Nowe przepisy już od 1 czerwca. Chodzi o numer PESEL

2024-05-24 10:42
Karol Szumny
2024-05-24 10:42

- Od 1 czerwca, dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL, będzie można uniknąć możliwości wyłudzenia kredytu – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Przekazał, że do tej pory z tej możliwości skorzystało ponad 2,7 mln obywateli. - Zachęcam każdego do tego, aby zastrzec swój numer PESEL – mówił minister.

fot. gov.pl

W piątek podczas konferencji prasowej minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zachęcał do korzystania z możliwości zastrzeżenia swojego numeru PESEL.

- Zachęcam każdego do tego, aby zastrzec swój numer PESEL. Można to zrobić szybko i wygodnie przez stronę gov.pl, aplikację mObywatel lub w urzędzie. Takie zastrzeżenie można w każdej chwili wycofać – mówił Gawkowski.

Obecnie to ofiara przestępstwa kradzieży tożsamości musi udowodnić, że to nie ona zaciągnęła zobowiązanie prawne lub finansowe. Nowe przepisy zmienią tę sytuację.

- Gdy nasz PESEL jest zastrzeżony, oszuści nie powinni móc wykorzystać naszych danych, aby zawrzeć umowę, np. na kredyt. Od 1 czerwca 2024 r. obywatele z zastrzeżonym PESEL-em, którzy padną ofiarą oszustwa i ktoś weźmie kredyt na ich dane, nie będą musieli spłacać takiego kredytu – podkreślił minister.

Szef resortu cyfryzacji wskazał też, że w ostatnim kwartale w Polsce wyłudzanie kredytów wzrosło o ponad 12 proc.

Do tej pory z możliwości zastrzeżenia PESEL-u skorzystało ponad 2,7 mln obywateli. Można to zrobić w aplikacji mobilnej mObywatel 2.0, w serwisie internetowym mObywatel oraz w dowolnym urzędzie gminy.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!