Od września nowe zasady żywienia w szkołach i przedszkolach
Od 1 września zmienią się zasady żywienia dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach. Nowe przepisy ograniczają m.in. częstotliwość podawania mięsa i ilość cukru, a większy nacisk kładą na warzywa, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe. Zmiany obejmą również ofertę szkolnych sklepików i automatów.
Nowe zasady zaczną obowiązywać wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2026/2027. Wynikają z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 16 lutego 2026 roku, które zastąpi przepisy obowiązujące od 2016 roku. Zmiany dotyczą zarówno posiłków przygotowywanych w ramach żywienia zbiorowego w placówkach oświatowych, jak i produktów sprzedawanych uczniom w sklepikach szkolnych oraz automatach.
Jedna z bardziej zauważalnych zmian pojawi się w szkolnych i przedszkolnych jadłospisach. Potrawy mięsne w ramach obiadu będą mogły być podawane maksymalnie dwa razy w tygodniu. Co najmniej dwa razy w tygodniu zupa powinna być przygotowana na wywarze warzywnym, a przynajmniej raz w tygodniu w obiedzie musi znaleźć się potrawa na bazie nasion roślin strączkowych, bez dodatku produktów odzwierzęcych. Jeżeli natomiast danego dnia serwowana będzie potrawa mięsna, ryba lub inne danie zawierające produkty odzwierzęce, dla dzieci, które ich nie spożywają, powinna być dostępna roślinna alternatywa.
Większą rolę w codziennym menu mają odgrywać także warzywa i owoce. Powinny być składnikiem każdego posiłku, przy czym udział warzyw ma być większy niż owoców. Przepisy mocniej niż dotychczas wskazują również na produkty pełnoziarniste. W przypadku obiadu mięsnego podstawą dania ma być świeże mięso, co ograniczy możliwość wykorzystywania jako jego głównego składnika produktów wysoko przetworzonych, takich jak kiełbasy czy gotowe wyroby mięsne. Preferowanym napojem dla dzieci i młodzieży ma być natomiast woda.
Zmiany dotyczą także cukru. W przypadku napojów przygotowywanych na miejscu dopuszczalny dodatek cukru zostanie zmniejszony do 5 gramów na 250 ml gotowego napoju. Zaostrzone zostaną również wymagania dotyczące m.in. produktów mlecznych, płatków śniadaniowych i innych produktów zbożowych. W wielu z tych kategorii maksymalna zawartość cukrów będzie wynosiła 10 gramów na 100 gramów lub mililitrów produktu. Ograniczenia będą miały znaczenie także dla asortymentu szkolnych sklepików i automatów.
Nowe przepisy dokładniej określają również, ile energii powinny zapewniać posiłki serwowane dzieciom. W przedszkolach całodzienne wyżywienie w placówce ma pokrywać 70–75 proc. dziennego zapotrzebowania energetycznego. W szkołach jednodaniowy obiad powinien zapewniać około 20 proc., a dwudaniowy około 30 proc. dziennego zapotrzebowania. Jadłospisy mają być dostosowane do wieku i potrzeb żywieniowych dzieci.
Ministerstwo Zdrowia poprzez nowe regulacje chce ograniczyć dostęp dzieci do żywności o niskiej wartości odżywczej oraz zwiększyć udział produktów roślinnych i mniej przetworzonych. Nowe zasady zaczną obowiązywać 1 września 2026 roku.
Komentarze (0)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!