Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Prezydent wygłosił orędzie

2023-11-13 13:00
Karol Szumny
2023-11-13 13:00

Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie podczas pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji.

Orędzie prezydenta // kadr transmisji Sejm RP

Na początku prezydent przywołał liczbę głosujących w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Prezydent podkreślił, że to wielki sukces demokracji. Podziękował za to rodakom. Mówił też, że demokracja w Polsce nigdy nie była tak silna. - To wielki sukces ostatnich lat. Polacy ponownie uwierzyli, że ich głos ma znaczenie – powiedział prezydent.

- Powinniśmy docenić ostatnie ponad 30 lat wolności, kiedy nareszcie możemy sami o sobie decydować. O najważniejszych dla Polski sprawach; o tym, w jakim kierunku będzie się rozwijać nasza Ojczyzna. Wielkie marzenie całych pokoleń Polaków spełniło się na naszych oczach. To marzenie jest dzisiaj dla nas wielkim zobowiązaniem! Polska jest naszym wspólnym wielkim zobowiązaniem – mówił Andrzej Duda.

Prezydent zaapelował też do parlamentu, by każdy wzajemnie się szanował. - Wyrazem tego wzajemnego szacunku, ale też szacunku wobec wyborców powinno być to, że każdy klub parlamentarny ma wskazanego przez siebie reprezentanta w prezydium Sejmu – dodał.

Andrzej Duda podkreślił, że teraz najważniejsze jest bezpieczeństwo naszego kraju. Wskazał, że żyjemy w czasach niebezpiecznych, a „pełnoskalowa wojna tuż za naszą wschodnią granicą uświadamia nam to każdego dnia”. Prezydent podziękował też za poparcie ustawy o obronie Ojczyzny.

Głowa państwa zadeklarowała także gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. - Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podjąć – podkreślił.

Prezydent zaznaczył, że obecność Polski w NATO, jak i w Unii Europejskiej to fundamenty naszego bezpieczeństwa.

- Dlatego tak ważna jest dobra współpraca także w zakresie polityki międzynarodowej. Dobre przygotowanie do kolejnego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się w przyszłym roku w Waszyngtonie. A także do polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, która będzie miała miejsce w pierwszym półroczu 2025 roku – mówił prezydent.

- Przed wyborami w 2020 roku apelowałem, żeby budować Koalicję Polskich Spraw wokół najważniejszych dla naszej Ojczyzny tematów, takich jak: rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje oraz godność Polski i Polaków ­– wymieniał Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że „będzie stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich 8 lat”. - Dlatego wsparcie dla rodzin, kluczowe programy społeczne: 500, teraz już 800 plus, obniżenie wieku emerytalnego, wsparcie dla emerytów i wiele innych muszą zostać utrzymane. Podkreślałem to wyraźnie w trakcie powyborczych konsultacji ze wszystkimi komitetami wyborczymi. Ja swoje słowo traktuję niezwykle poważnie i tego słowa dotrzymam – podkreślił prezydent. – Nie zgodzę się również na żadne próby ograniczania, podważania czy kwestionowania konstytucyjnych uprawnień Prezydenta – dodał.

- Nie robię tego dla siebie, ale dla Polski i dla kolejnych Prezydentów Rzeczypospolitej. Porządek konstytucyjny musi zostać zachowany. Nie zgodzę się na żadne obchodzenie czy naginanie prawa – zaznaczył prezydent.

- Zawsze broniłem i będę bronił dwóch najważniejszych polskich wartości: wolności i solidarności! Jeśli uznam, że jakieś rozwiązanie budzi poważne wątpliwości prawne i merytoryczne, to nie zawaham się skorzystać z prezydenckiego weta bądź skierowania takiej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego – powiedział.

Oznajmił, że ostateczne decyzje będą podejmowane wtedy, gdy na prezydenckie biurko będą trafiały uchwalone już ustawy. - To na sali sejmowej musi paść odpowiedź, czy jest większość wobec konkretnego projektu ustawy – podkreślił prezydent.

- Polska musi sobie stawiać kolejne ambitne cele. Takim ambitnym projektem jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma być nowym polskim oknem na świat, tym razem w wymiarze lotniczym, ale również krokiem milowym w rozwoju infrastruktury kolejowej łączącej najdalsze zakątki Polski. Takim ambitnym projektem jest budowa polskich elektrowni atomowych, która istotnie zwiększy nasze bezpieczeństwo energetyczne. Wreszcie takim ambitnym projektem jest dalsza i konsekwentna rozbudowa polskich portów, w tym budowa portu kontenerowego w Świnoujściu – wymieniał prezydent.

- Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska. Niech żyje niepodległa i demokratyczna Rzeczpospolita. Boże, błogosław Polsce – zakończył Andrzej Duda. Następnie podał rękę wszystkim liderom klubów parlamentarnych.

Komentarze (7)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Rudy

odpowiedz
13.11.2023 16:17

A ta ruda kreatura Tusk pokazał poziom podczas przemówienia prezydenta . Rechotał razem z tym przygłupim Nitrasem i tępawym Budką. To jest ten poziom który teraz co niektórzy sobie przypomną . Niestety 30% społeczeństwa na nich zagłosowało - makabra.

Mieszkaniec

13.11.2023 16:17

Te trzy gnomy czytały wytyczne od merkelowej i putina ale nie wiedzą czy dadzą rade wykonać polecenia to cieszyły się jak bezradne dzieci

Wyborca

13.11.2023 16:17

Cieszyli się bo znów udało się wyr....ć PSL i jego wyborców za ochłapy rzucone Kosiniakowi

Marta

13.11.2023 16:17

Wpis z poziomu dna, mułu i wodorostów. Słychać wycie? ZNAKOMICIE!

Teresa

odpowiedz
14.11.2023 17:28

Chamstwo to akurat biło, bije i będzie biło z ust KO, taką mają metodę . Przekleństwa, wulgaryzmy , nawet ten ich zakłamany Tusk nie stroni od podsycania do nienawiści . Tolerancja w ich wydaniu jest tylko wtedy gdy układa się po ich myśli . Mam szczerą nadzieje ze naród niebawem przekona się jak te 30 % źle wybrało. Bo Tusk i jego klauni dostali 30 % i wcale nie wygrał wyborów , taka jest prawda .

Do wszystkich

odpowiedz
14.11.2023 07:34

CZYTAJCIE SZYBKO BO KOMENTARZE USUWA JĄ KTO ZA TUM STOI?????

And

14.11.2023 07:34

Boli was pisiory i dobrze niech boli