Projekt Świetlic w gminie Maszewo - ruszają remonty i doposażanie świetlic

2022-11-22 15:15
Redakcja
2022-11-22 15:15

Zapewnienie pełnowartościowego i ciepłego posiłku w ciągu dnia dzieciom z gminy Maszewo w województwie zachodniopomorskim – to cel lioneskiego projektu „Świetlice w gminie Maszewo”. Obejmuje on remont i wyposażenie świetlic prowadzonych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w 5. miejscowościach: Maszewie, Darżu, Bielicach, Bagnach i Sokolnikach. Dzięki temu powstaną miejsca, w których dzieci zjedzą ciepły obiad, nauczą się gotować oraz otrzymają informacje o pełnowartościowym żywieniu. 

Głód i bieda dotykają co 5. rodzinę w Polsce
Od 2019 roku odsetek osób skrajnie ubogich rośnie. Wpływ na to miała nie tylko pandemia COVID-19, ale też eskalacja konfliktu na Ukrainie, a co za tym idzie wzrost cen żywności, paliwa i podstawowych produktów. Ludzi w Polsce stać na coraz mniej, więc rośnie też wskaźnik biedy. Największy odsetek ubóstwa notowany jest w gospodarstwach domowych, w których jest troje lub więcej dzieci. Czasami idą do szkoły głodne, bez szansy na zjedzenie zdrowego, a przede wszystkim ciepłego posiłku. Według Polskiego Czerwonego Krzyża około 1 000 000 dzieci i młodzieży do 17. roku życia w Polsce cierpi na ubóstwo i jest przez to chronicznie niedożywiona.

Jedzenie złej jakości to też głód
Głód to nie tylko brak jedzenia. To też jedzenie niezdrowe, mało odżywcze, wysoko przetworzone. To właśnie ten rodzaj głodu występuje w krajach wysokorozwiniętych.
W Polsce nie ma problemu z dostępem do żywności. Problemem jest za to jakość tej żywności oraz brak możliwości zapewnienia dzieciom i młodzieży pełnowartościowego odżywiania. Poprawny rozwój wymaga jedzenia bogatego w składniki odżywcze, a także ciepłego i sycącego. W domu dzieci z rodzin ubogich często nie mają na taki posiłek szans.

Projekt Świetlic w gminie Maszewo
Problem niedożywienia w gminie dotyka dzieci, których rodziny znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Spędzają one wiele czasu w świetlicach środowiskowych i to dzięki nim nie są pozostawione same sobie. Naszym głównym celem jest stworzenie w świetlicach warunków, które ułatwią zapewnienie dzieciom pełnowartościowego i ciepłego posiłku, gdy przebywają tam po zajęciach szkolnych. Po remoncie i doposażeniu kuchni w świetlicach w pięciu miejscowościach w gminie Maszewo dzieci będą mogły zjeść zdrowy i ciepły obiad, w którego przygotowaniu wezmą udział.

Świetlice w gminie Maszewo to nie tylko pełny brzuch

Realizacja projektu umożliwi nie tylko zaspokojenie potrzeb żywieniowych dzieci. W planach są też zajęcia edukacyjne, w trakcie których nauczą się przygotowywać posiłki, dowiedzą się co warto jeść, aby było to smaczne i zdrowe, ale też przygotują się do życia społecznego. Wspólne jedzenie posiłków ma pozytywny wpływ na psychikę dzieci. Oprócz tego świetlice są dla nich ciepłym, bezpiecznym i przyjaznym miejscem - odrabiają tu lekcje, mają szansę na poradzenie się opiekunów i wychowawców, ale też znajdą chwilę na spotkanie z koleżankami i kolegami. Dzięki temu dzieci będą miały lepszy start w dorosłe życie, wyrównają się ich szanse z rówieśnikami.

Wszystkie ręce na pokład
W realizację przedsięwzięcia zaangażowało się 7 organizacji i instytucji, którym zależy na młodszym pokoleniu. Od wielu lat świetlice środowiskowe w gminie Maszewo prowadzi Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie. Organy Gminy Maszewo finansują wydatki na bieżące działanie świetlic – w tym przede wszystkim udostępniają pomieszczenia i pokrywają koszty ich utrzymania. Wsparcie Lions Clubs International Foundation oraz szczecińskich Klubów Lions: Szczecin Jantar, Szczecin Magnolia, Szczecin Gryf i Szczecin Rainbow Bridge polega na sfinansowaniu remontu i doposażenia świetlic, a także współorganizowaniu zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z terenu gminy. Dzięki naszemu wspólnemu działaniu dzieci z gminy Maszewo zjedzą ciepłe i zdrowe posiłki w przyjemnej, rodzinnej atmosferze.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!