PSONI Koło w Trzebiatowie świętowało 30-lecie istnienia

2023-10-26 17:21
Karol Szumny
2023-10-26 17:21

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Trzebiatowie świętowało dziś 30-lecie istnienia. Gala jubileuszowa odbyła się w Pałacu nad Młynówką.

ZDJĘCIE 1 z 13

W październiku 1993 roku zostało utworzone PSONI Koło w Trzebiatowie (wcześniej funkcjonujące pod nazwą: Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz z Upośledzeniem Umysłowym z Gminy Trzebiatów). Dzisiaj w Pałacu nad Młynówką odbyła się uroczysta gala jubileuszowa z tej okazji.

- Dzisiaj świętujemy 30-lecie utworzenia Polskiego Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Trzebiatowie. Przygotowaliśmy galę jubileuszową, na którą zaprosiliśmy przedsiębiorstwa, osoby prywatne i nie tylko, które z nami współpracują – mówi Agata Zawół, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Trzebiatowie.

W ramach tego wydarzenia zaprezentowano historię powstania Koła w Trzebiatowie, a także przedstawiono, jak dawniej postrzegano osoby z niepełnosprawnością i jak zmieniało się to na przestrzeni lat. Wręczono również kwiaty i podziękowania dla osób współpracujących z trzebiatowskim Kołem.

Halina Aleńkuć, przewodnicząca PSONI Koło Trzebiatów, przypomniała, że w tym roku świętuje również Zarząd Główny PSONI.

- W październiku świętujemy też 60-lecie utworzenia Zarządu Głównego PSONI. Jestem bardzo dumna, że działamy już tyle lat. W Trzebiatowie jesteśmy od 1993 roku. Wówczas musieliśmy przyzwyczaić społeczeństwo, że są tacy ludzie i że biorą oni udział w życiu publicznym. Teraz jeszcze bardziej udaje się to podkreślać i bardzo się z tego cieszymy – zaznacza Halina Aleńkuć.

Z okazji 60-lecia Zarządu Głównego PSONI zorganizowano również konkurs. Polegał on na pozostawieniu „lajka” pod facebookowym zdjęciem danego Koła. Dzięki mobilizacji mieszkańców udało się zwyciężyć, nawet pomimo chwilowych zawirowań. Nagroda, która jeszcze jest niespodzianką, trafi do trzebiatowskiego Koła.

- Emocje sięgnęły zenitu. Chcielibyśmy wszystkim serdecznie podziękować. Ogrom serca, ogrom radości, nie spodziewaliśmy się, że tak jesteśmy postrzegani. Myślę też, że właśnie dzięki temu konkursowi wielu się o nas dowiedziało – dodaje Agata Zawół.

Nadrzędnym celem PSONI jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób niepełnosprawnych, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieraniu ich rodzin.

Do WTZ w Trzebiatowie uczęszcza 30 osób, które korzystają z pracowni takich jak: plastyczna, krawiectwa i haftu, stolarstwa i rzeźby, poligrafii czy gospodarstwa domowego. Prowadzone są też zajęcia uzupełniające z psychologiem oraz kółka zainteresowań.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!