R-XXI ma już 20 lat. I nową kwaterę

2022-09-26 13:00
Paweł Palica
2022-09-26 13:00

23 września odbyły się uroczystości związane z 20. rocznicą utworzenia Celowego Związku Gmin R-XXI. Przy okazji dokonano otwarcia nowej kwatery na odpady.

ZDJĘCIE 1 z 4

Celowy Związek Gmin R-XXI prowadzi instalację przetwarzania odpadów komunalnych dla 32 gmin województwa zachodniopomorskiego (w tym całego obecnie powiatu goleniowskiego) w podnowogardzkim Słajsinie. Obsługuje ponad 300 tysięcy ludzi, będąc jedną z największych tego typu organizacji w kraju.

W miniony piątek w Słajsinie właśnie spotkali się przedstawiciele samorządów, wchodzących w skład związku (co ciekawe gminę Goleniów reprezentował jedynie radny Marcin Gręblicki), a po krótkiej prezentacji dotyczącej historii i teraźniejszości zakładu w Słajsinie, udali się w teren, by przyjrzeć się z bliska między innymi wybudowanej niedawno instalacji fotowoltaicznej, a przede wszystkim nowej, ogromnej kwaterze składowania odpadów o powierzchni sześciu boisk piłkarskich. Wybudowana została ona kosztem ponad 20 mln zł, wyposażona jest w systemy, które sprawiają, że jest bezpieczna dla środowiska, a o ile na razie jest pusta, to wkrótce zapełniać będzie się odpadami. Limit osiągnie najpewniej za kilkanaście lat.

Po wizycie w Słajsinie zaproszeni goście udali się do restauracji Folga w Gryficach, gdzie o początkach tego przedsięwzięcia mówili między innymi Kazimierz Ziemba i Antoni Bielida ioraz rozdane zostały pamiątkowe plakiety. Związek, wszystko na to wskazuje, ma się dobrze, a jego obecny przewodniczący Jacek Chrzanowski zapowiada kolejne, istotne dla rozwoju firmy inwestycje. Dotyczyć mają one między innymi budowy biogazowni.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!