Rząd ogłosił nowe świadczenie dla rodziców. Dla kogo „babciowe”?

2024-04-09 13:34
Karol Szumny
2024-04-09 13:34

- Przyjęliśmy na posiedzeniu rządu „babciowe”. Każde dziecko do 35. miesiąca życia będzie mogło liczyć na pomoc państwa – ogłosił dziś w czasie konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Konferencja prasowa premiera // fot. KPRM YT

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”, czyli tzw. babciowe.

- Każde dziecko w Polsce do 35. miesiąca życia będzie mogło liczyć na pomoc państwa – ogłosił premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej.

Nowy program zakłada wprowadzenie trzech świadczeń dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”.

- Tzw. babciowe to pomoc państwa dla każdej matki, która po 18 tygodniach zdecyduje się na powrót do pracy. Do 1500 zł „babciowego” będzie można wykorzystać na opiekę nad dzieckiem. Wsparciem ze strony państwa objęci zostaną także ojcowie – do 1500 zł na żłobki – mówił szef rządu.

Minister rodziny i polityki społecznej Agnieszka Dziemanowicz-Bąk dodała, że dla osób z niepełnosprawnością przewidziano zwiększenie tego świadczenia z 1500 zł do 1900 zł. - Zadaniem państwa jest umożliwienie łączenie ról zawodowych z rolą rodzicielska – powiedziała. 

Jeśli projekt uzyska zgodę prezydenta, to wejdzie w życie 1 października br.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!