Silne porywy wiatru w Wigilię. Synoptycy ostrzegają

2023-12-18 17:22
Karol Szumny
2023-12-18 17:22

Szykują się wietrzne i niespokojne Święta Bożego Narodzenia. „Będzie silnie wiało, to już pewne. Najsilniejszych porywów wiatru należy spodziewać się w Wigilię” – prognozują synoptycy z IMGW. Możliwe, że powieje z prędkością do 90 km/h.

Poznaliśmy najnowsze modele pogodowe na Święta Bożego Narodzenia. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali analizę sytuacji meteorologicznej na kolejne dni, obejmującą Wigilię i Święta Bożego Narodzenia. Z analizy numerycznych modeli pogody na dni 22-26 grudnia wynika, że może wtedy wiać silny, nieprzyjemny wiatr.

Jak wynika z komentarza do analizy autorstwa eksperta, dr. Grzegorza Duńca, w niedzielę 24 grudnia (w Wigilię) „nurkujący niż znad Islandii oraz wyż znad Atlantyku spowoduje cyrkulację cyklonalną zachodnią w Europie i w Polsce”. Oznacza to, że od piątku przez weekend, czyli również w niedzielę w Polsce „należy spodziewać się znacznych prędkości wiatru” – czytamy.

Według IMGW w niedzielę, 24 grudnia, musimy być gotowi na silne podmuchy. Jeszcze w nocy z soboty na niedzielę od zachodu nadciągnie do naszego kraju strefa silniejszych wiatrów. W porywach mogą osiągać prędkość do 70-90 km/h. „Będzie silnie wiało, to już pewne. Wg dzisiejszej predykcji modelu od ECMWF najsilniejszych porywów wiatru należy spodziewać się w Wigilię” – napisali synoptycy IMGW w serwisie społecznościowym X.

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

stąd

odpowiedz
18.12.2023 18:13

Niech wieje - WYMIECIE ŚMIECIE - partyjnją HOŁOTę

sd

18.12.2023 18:13

HOŁOWnię?