Tak ma głosować katolik. Episkopat wydał vademecum

2023-09-21 16:06
Karol Szumny
2023-09-21 16:06

W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski opublikowała w czwartek „vademecum wyborcze katolika”. Zawarto w nim takie punkty jak m.in. uczestnictwo w wyborach czy głosowanie „w oparciu o zasady ładu moralnego”. Podkreślono też, że pewne wartości są „nienegocjowalne”.

„Vademecum wyborcze katolika”

Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski wydała dziś dokument pod nazwą „vademecum wyborcze katolika”. Ma to związek ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

„Niniejszym dokumentem chcemy pomóc w podejściu do wyborów, które na różnych poziomach (samorządowym, krajowym, europejskim) będą odbywać się w najbliższych miesiącach” – czytamy w vademecum.

Katolik musi iść na wybory

Pierwszą zasadą, którą opublikował KEP, jest obowiązek uczestnictwa w wyborach. W dokumencie ujęto, że jest to „obowiązek sumienia katolika”. Wyjaśniono, że jest to „dowód podstawowego zaangażowania się „na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego””.

W kolejnym punkcie dodano, że dobro wspólne „stanowi sumę wartości, dzięki którym człowiek, rodzina i społeczność mogą pełniej i łatwiej osiągnąć własną doskonałość”.

„Realizacja tak rozumianego dobra wspólnego może być zapewniona jedynie wtedy, gdy polityka oparta jest o „poprawną koncepcję osoby ludzkiej”. Obowiązek wyborczy wymaga zatem odpowiedzialnych decyzji w oparciu o zasady ładu moralnego” – czytamy.

W tych sprawach nie można pójść na kompromis

Następnie Członkowie Rady podkreślają, że pewne wartości są „nienegocjowalne”. „W tych sprawach, które dotyczą istoty porządku moralnego, prawy rozum nie pozwala na kompromisy” – informują.

W podpunktach wymieniono kwestie takie jak: „prawo do życia od poczęcia do naturalnego kresu”, „ochrona praw rodziny, opartej na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci”, „prymat rodziców w wychowaniu dzieci”, „wolność sumienia i wolność religijną”, „sprzeciwianie się budowaniu świata „tak, jakby Boga nie było””, „wewnętrzny i zewnętrzny pokój” oraz „troska o etyczny kształt procesów gospodarczych”.

Katolik musi uznać demokratyczny wybór

„O ile obowiązkiem katolika jest udział w głosowaniu i oddanie głosu zgodnie z własnym sumieniem, o tyle w sytuacji, gdy społeczeństwo już dokonało demokratycznego wyboru – nawet jeśli jest on sprzeczny z preferencjami głosującego – należy uszanować jego wynik” – czytamy w przedostatnim punkcie vademecum.

Prośba o modlitwę

Na końcu, w ostatnim punkcie dokumentu, Członkowie Rady proszą o modlitwę za Ojczyznę. „Mając na uwadze rangę demokratycznych wyborów w budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przypomniane zasady, prosimy wszystkich o podjęcie modlitwy w intencji naszej Ojczyzny – poproszono.

Komentarze (12)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Czytelnik

odpowiedz
23.09.2023 05:01

Krytykujecie kościół a latacie do niego co niedziele. Jesteście dwulicowi.

Józek

odpowiedz
23.09.2023 12:52

Wszyscy są uczciwi z tego co czytam 🤣. A ci co opluwają są święci. Jacy tu prawi i sprawiedliwi 🤥 .

Grześ

odpowiedz
23.09.2023 12:55

Mam dość donalda . Bo krzyczy , wyzywa i bajki gada .

antykler

odpowiedz
21.09.2023 19:49

No , potulne barany, jeszcze tylko zagłosujcie na sprzymierzeńców rydzyka i jemu podobnych , a niebo się Wam otworzy!!!!!

Felek

21.09.2023 19:49

Do to Ty jesteś baran . Anty . Nic nie kminisz

epickopat

odpowiedz
21.09.2023 21:20

A ja będę głosował w cztery litery abo nawet w trzy. Później się z tego wyspowiadam jak prawdziwy katolik.

Vera

odpowiedz
23.09.2023 10:06

Lewactwo zawsze prowadzi do ruiny ...........

Józek 64

odpowiedz
22.09.2023 10:24

Kocham Polskę. Głosuję za PIS. Wolność w swoim kraju . ✌

POLOK

22.09.2023 10:24

Tyż kohom swó kroj , ino nienawidza durni

Stach

odpowiedz
23.09.2023 19:41

Pani holland za ten film putin i łukaszenko da dużo kaski jej i order. Syf socjalistyczno faszystowski .

Red

odpowiedz
23.09.2023 23:20

Antypolski paszkwil Holland. To było o rzydliwe...

Patryk

odpowiedz
21.09.2023 20:18

I bardzo dobrze , skierowane jest to do wierzących. Komu się nie podoba niech nie czyta, przecież opozycja taka tolerancyjna podobno . Chciałbym aby ci wszyscy KOD-dziadzie, LGBT-y , przekonali się jak funkcjonuje demokracja i tolerancja w ich ulubionych Niemczech w dzielnicach muzułmańskich . Zapraszam do Berlina .