Uwaga! Oszuści znów nasili swoje działania

2023-06-01 16:30
Sylwester Wasiak
2023-06-01 16:30

Policja w ostatnim czasie otrzymuje sygnały o wystąpieniu prób oszustw metodą „na policjanta” oraz „na wnuczka”.

Jak nas poinformowała st.sierż.Natalia Gogosza z Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie, zgłoszenia o próbach oszustw metodą „na policjanta” oraz „na wnuczka” wpłynęły do Komisariatu Policji w Nowogardzie.

Metoda tego oszustwa jest od dłuższego czasu niezmienna. Oszuści dzwonią pod wskazany numer telefonu komórkowego, często wybierając osoby starsze, których czujność może być z różnych przyczyn ograniczona i przedstawiają się jako osoba bliska. Oszuści głównie wcielają się w rolę wnuczka, córki czy syna, aby w następnym etapie w rozpaczliwy sposób prosić o pomoc. Często dzwonią z numerów zastrzeżonych lub zagranicznych. Po pewnym czasie do rozmowy dołącza się kolejna osoba, która podaje się za funkcjonariusza Policji lub za Prokuratora. W sposób bardzo przekonujący opisuje w trakcie rozmowy tragiczną dla rozmówcy sytuację np. że córka lub syn spowodowali wypadek samochodowy i konieczne jest przekazanie pieniędzy, celem uniknięcia grożącej wysokiej kary i uniknięcia aresztowania. Rozmówca informuje, że na miejsce przyśle kuriera, policjanta lub kuratora, który odbierze określoną sumę pieniężną. Niestety zdarzają się osoby, które ulegają presji i wprowadzone w błąd pod namową oszustów wydają pieniądze nieznanej osobie.

W związku z powyższym Komisariat Policji w Nowogardzie informuje, że w przypadku otrzymania takiego telefonu i opisanych przedmiotowych okoliczności, dających podejrzenie oszustwa należy rozłączyć się i zweryfikować podane okoliczności, chociażby dzwoniąc do osoby bliskiej.

Pod żadnym pozorem nie należy podawać swoich danych osobowych, danych rachunkowości bankowej oraz określać ilości posiadanych zasobów pieniężnych na kontach bankowych, oraz w miejscu zamieszkania. O każdej takiej sytuacji należy poinformować policję.

 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!