Wzywa burmistrza do natychmiastowego złożenia rezygnacji!

2020-10-09 17:45
Sylwester Wasiak
2020-10-09 17:45

Z Marcinem Sowińskim, liderem lokalnych struktur Konfederacji na terenie powiatu goleniowskiego rozmawiamy o proteście wobec ustawy o ochronie zwierząt, obowiązku noszenia maseczek i referendum w sprawie odwołania burmistrza Goleniowa.

- W środę odbyła się konferencja Klubu Konfederacji Goleniów na temat sprzeciwu wobec ustawy o ochronie zwierząt, na czym polega sprzeciw Pana i Pańskiego ugrupowania w tej sprawie?
- Dziękuję najpierw za zaproszenie do rozmowy. Jako lokalne struktury Konfederacji chcemy właśnie wyrazić sprzeciw wobec brutalnego niszczenia polskiego rolnictwa w części dotyczącej hodowli drobiu, bydła, zwierząt futerkowych i wszystkich tego konsekwencji wielu tysięcy upadłości rodzinnych gospodarstw rolnych, polskiego eksportu. To uderza wprost w naszą polską gospodarkę!

- Patrząc na sejmową arytmetykę oraz to, jak głosowały poszczególne partie w Sejmie jej zablokowanie wydaje się mało realne…
- A jednak możliwe byłoby, że zabraknie głosów do odrzucenia prezydenckiego weta i na to liczymy. Dlatego propagujemy podpisywanie się pod petycja: www.5przeciwrolnikom.pl do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy o weto pod tą ustawą.

- Ustawa ta, jeśli wejdzie w życie, mocno wpłynie na branżę, która jest rozwinięta w powiecie goleniowskim. Jak Pana zdaniem można w inny sposób pomóc ludziom zatrudnionym w tej branży tak, by nie wylądowali na bezrobociu?
- Często tak silny stres powoduje ciężkie zaburzenia typu depresyjnego. W tych sytuacjach konieczna może być najpierw pomoc specjalistów w tej materii. Wśród konfederacji jest wielu przedsiębiorców narażanych na zmagania z czynnikami zewnętrznymi. Takie sytuacje są po to, żeby wyzwalać nowe kierunki rozwoju, żeby wykorzystać potencjał gospodarki. Wiec mam nadzieję, że pozytywne wykorzystanie zmian w naszym życiu przekształci naszą przyszłość w jeszcze lepsze rozwiązania dla nas. Tym profesjonalnie zajmują się trenerzy zawodowi, tzw. coache. Warto już teraz rozważyć taką pomoc. Niestety tu jesteśmy ofiarami polskiego rządu, który nie pomaga, a krzywdzi.

- Nosi Pan maseczkę w miejscach, gdzie jest to nakazane?
- Ja osobiście nie zamierzam kłócić się z ludźmi, którzy tak jak my są ofiarami, ale w pewnych sytuacjach wykorzystuje fakt zwolnienia z noszenia zgodnie z rozporządzeniem lub wręcz w ramach własnego rozeznania nie zakładam. Osobiście uważam, że sam nakaz, choć czasem wydaje się słuszny, nie jest zgodny z prawem, bo akt wyższej rangi - ustawa, nie zakłada nakładania takich represji , a tylko reguluje to rozporządzenie, które zdaniem wielu sądów w Polsce i Rzecznika Praw Obywatelskich jest niezgodne z tym aktem wyższej rangi.

- Jeden z liderów Konfederacji K. Bosak kwestionuje zasadność noszenia maseczek, co Pan na ten temat sądzi?
- Już od dawna wszyscy liderzy Konfederacji protestują przeciwko regulacjom prawnym, wobec których jak mówiłem , mają rację.

- Pana zdaniem burmistrz Robert Krupowicz jest dobrym gospodarzem w gminie ?
- Moim zdaniem w gminie Pan Burmistrz Robert Krupowicz źle zarządza zarówno finansami, jak i podwładnymi, ma też złe relacje z otoczeniem w szerszym kręgu wokół gminy i czas na złożenie rezygnacji. Wzywamy do tego natychmiast!

- Jaki ma Pan plan działania w zakresie ewentualnego referendum w sprawie odwołania burmistrza Krupowicza? Kiedy możemy spodziewać się zbiórki podpisów pod tym pomysłem?
- Jeśli do końca października sam burmistrz nie zrezygnuje z urzędu, nie pomoże w tym niestety fakt długotrwałej choroby, będziemy w listopadzie rozpoczynać akcję zbierania podpisów pod referendum o jego odwołanie. Wiceburmistrz Pan Henryk Zajko brnie dalej w forsowanie pomysłu podnoszenia opłat za śmieci do 31 zł za osobę, więc tym bardziej żądamy zmian na stanowiskach burmistrzów Goleniowa.

- Większość dotychczasowych tego typu akcji kończyła się niepowodzeniem, czy nie obawia się Pan, że ta inicjatywa również skazana jest na porażkę?
- Jesteśmy optymistami w ty zakresie i nawet w ciężkich warunkach obostrzeń pandemii jesteśmy gotowi szybko zebrać ponad 3 000 podpisów pod tym referendum i doprowadzić do tego, żeby ponad 8000 mieszkańców gminy poszło na nie zagłosować, żeby było ważne. Wynik jest w rękach nas wszystkich.

- Zdaniem niektórych internautów komentujących ten pomysł ruszanie tematu referendum w momencie, kiedy burmistrz jest na zwolnieniu lekarskim to z etycznego punktu widzenia niezbyt dobry pomysł, co Pan sądzi o tym punkcie widzenia?
- Czy wyobraża sobie Pan dzisiaj w Polsce, że na stanowisku premiera Morawieckiego byłby kilkumiesięczny wakat?! Dwóch tygodni by nie dało rady się to ostać. To jest indywidualna i zbiorowa odpowiedzialność. Wicepremier tylko na chwilę by go zastępował, bo kraj potrzebuje lidera, a nie wakatu. Podobnie i tu honorowe byłoby ustąpienie całej załogi razem z liderem i powołanie nowej. To jest etyczne. Natomiast teraz moim zdaniem to nie jest etyczne i chcemy pomóc w tym, żeby nasza gmina miała dobrego lidera w tej sytuacji kryzysu wokół nas. A jest konieczny audyt nie tylko w PGK, ale też w urzędzie gminy i miasta!

- Jakie ma Pan scenariusze w przypadku skutecznego wyniku referendum, ale również w przypadku, jeśli zakończy się ono niepowodzeniem?
- W przypadku skutecznego referendum , a chcemy to powiedzieć , że potrzebne jest także referendum zmieniające skład Rady Miasta i Rady Powiatu, to liczymy na zdobycie większości do samodzielnego lub w koalicji działania w naszym regionie. Myślę, że nawet negatywne dla nas zakończenie wprowadzi mocniejszą współpracę z licznymi środowiskami, nie tylko tymi, które władze już mają od lat. Czas na zmianę i odejście od układu sił PO-PiS-SLD-PSL. Idzie nowa siła o wartościach konserwatywnych, narodowych, patriotycznych i wolnościowych, która jest spoza układu sil po PRL.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!