Historyczne czwartki w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu

2023-11-17 12:43
Adam Litwinowicz
2023-11-17 12:43

Wójt Gminy Rewal oraz Dyrektor Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu zapraszają w czwartek 23 listopada 2023 r. o godz. 17.00 na II spotkanie w ramach cyklu Historyczne czwartki. Ta nowa propozycja niechorskiego muzeum ma służyć przybliżeniu i upowszechnianiu historii lokalnej.

Tym razem spotkanie będzie połączone z uroczystym otwarciem wystawy pt. „Ostki, ości i ościenie”. Służyły do kłucia, przytrzymywania oraz do miotania w ryby. Różnią się kształtem, techniką oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Techniki ich użycia bywają niezwykle barwne i ciekawe. Łączy je jedno. Dziś wszystkie są nielegalne.

Ościenie to jedno z najstarszych narzędzi wykorzystywane przez człowieka do łowienia ryb. Ostrze montowane na długim drzewcu wyewoluowało z prostych, kościanych narzędzi paleolitycznych do złożonych, metalowych bodarzy morskich 20-lecia międzywojennego. W oparciu o kolekcję własną, prywatną, oraz opracowania znakomitej etnograf prof. Marii Znamierowskiej – Prüfferowej, Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu przygotowało wystawę prezentującą te niezwykle ciekawe narzędzia. Niemal trzydzieści obiektów będzie można obejrzeć w kameralnej sali poddasza muzeum, grafiki prezentujące dawne techniki, opisy dotyczące sposobów ich użycia. Opisy dotyczą m.in. połowów nocnych z wykorzystaniem łodzi wabiących rybę płonącym łuczywem, łowienia bodarzami „na ślepo”, na zamarzniętej tafli Bałtyku, użycia harpunów do polowań na łososie, jesiotry, foki i morświny.

Program :

Historia klubu sportowego Wybrzeże Rewalskie – Adrian i Paweł Żoła
Na styku lądu i morza, czyli historia brzegowej stacji ratownictwa w Trzęsaczu – Paweł Pawłowski
Ostki, ości i ościenie – historia narzędzi połowowych – Michał Ostrowski
Uroczyste otwarcie wystawy Ostki, ości i ościenie oraz oprowadzanie kuratorskie
Dyskusja i poczęstunek

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Darek

odpowiedz
18.11.2023 10:18

Unia zabrania . I kasują może wypowiedzi