Nie ma podstaw do objęcia sąsiadów nadzorem epidemiologicznym

2020-03-31 17:15
Katarzyna Adamiak
2020-03-31 17:15

Sąsiedzi osób, u których potwierdzone zostało zakażenie koronawirusem, nie kryją obaw o swoje zdrowie. Cześć z nich uważa, że jako sąsiedzi właśnie, powinni zostać objęci kwarantanną.

Mieszkańcy bloku przy ulicy Brzozowej w Gryficach i Słonecznej w Mrzeżynie, bo to oni zwrócili się do naszej redakcji z prośbą o interwencję, sądzą, że inspektorzy sanepidu nie zadbali o ich bezpieczeństwo. Jedni zwracali uwagę na brak dezynfekcji klatki, jeszcze inni uważali, że jeśli nie cały blok, to przynajmniej lokatorzy klatki powinni zostać objęci kwarantanną.

O to, jakie zostały wdrożone w tych przypadkach procedury, zapytaliśmy gryficki sanepid. W odpowiedzi, którą przesłała nam dziś rzecznik prasowy WSSE w Szczecinie czytamy, że w każdym przypadku dochodzenie epidemiologiczne prowadzi właściwy PPIS. To on ustala bliskie kontakty osoby zakażonej i stara się ograniczyć ryzyko transmisji zakażenia w środowisku poprzez wprowadzenie kwarantanny.

- W przypadku pozostałych osób (mieszkańców bloku, wspólnoty mieszkaniowej) brak jest podstaw do objęcia ich nadzorem epidemiologicznym. Co do zasady kwarantanną bowiem obejmowane są osoby z bliskiego kontaktu z osobą zakażoną przez okres 14 dni od ostatniej styczności z osobą podejrzaną o zakażenie/zakażoną. Właściwy Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny dla miejsca odbywania kwarantanny po dokonaniu bieżącej, szczegółowej analizy konkretnych przypadków podejmuje decyzję o objęciu lub nie kwarantanną osoby z bliskiego kontaktu czy też nadzorem epidemiologicznym polegającym na samoobserwacji osoby z kontaktu pośredniego – odpowiada Małgorzata Kapłan. - Za bliski kontakt uznaje się m.in. zamieszkiwanie z przypadkiem COVID-19, czy też bezpośredni kontakt bez zabezpieczenia z wydzielinami osoby z COVID-19 - dodaje.

Jak przekazała nam rzecznik prasowy WSSE w Szczecinie, ze względu na to, że osoby w kwarantannie mają zakaz opuszczania miejsca jej odbywania, zarządcy budynków powinni wykonywać rutynowe czynności porządkowe. - W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii PPIS w Gryficach poinformował spółdzielnie mieszkaniowe i zarządców nieruchomości na terenie powiatu gryfickiego o konieczności wzmożenia nadzoru nad stanem sanitarno – higienicznym w zarządzanych budynkach, który wpłynie na ograniczenie ryzyka zakażenia – przekazuje Małgorzata Kapłan.


Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!