Niezwykłe muzeum w powiecie goleniowskim

2024-03-27 5:55
Sylwester Wasiak
2024-03-27 5:55

To prawdziwa perełka w skali kraju. Mowa o Społecznym Muzeum Energetyki w Maszewie. Przeczytajcie historię, jak ono powstało...

Foto: archiwum prywatne P. Teofilewskiego

Powstało z pasji i zamiłowania do historii. Dwóch gości, czyli bydgoszczanin Rafał Berger i maszewiak Piotr Teofilewski w 2017 roku podjęli decyzję „robimy muzeum energetyki”! Jednak było jedno, ale... Nie tylko historia energetyki, ale też musi być historia Maszewa. I tak się stało. W 2018 roku otwarto Społeczne Muzeum Energetyki im. Alfonsa Hoffmanna. Najpierw energetyka potem Maszewo, a może odwrotnie, ale również historii, która nas otacza.
- Staramy się przybliżać mieszkańcom Maszewa i nie tylko historię energetyki, wszak w dawnym Massow działała przez prawie 40 lat elektrownia – mówi Piotr Teofilewski.
Muzeum posiada dwie sale. W tej mniejszej pokazana jest historia miasta zarówno z czasów niemieckich, jak i z lat powojennych, natomiast w tej drugiej o dużo większej powierzchni pokazana jest historię energetyki.
- A mamy czym się pochwalić. W naszym kraju jest kilka podobnych placówek, jednak nasza może się poszczycić największą kolekcją liczników energii elektrycznej. W naszych zbiorach znajduje się ponad 400 sztuk liczników, wśród których są eksponaty wyprodukowane od 1908 roku do lat współczesnych. Ponadto mamy jeszcze w swoich zbiorach około 2000 eksponatów energetycznych. W sali poświęconej miastu mamy przedmioty codziennego użytku z lat przed i powojennych. Posiadamy 220 zdjęć dawnego Massow i około 1000 zdjęć mieszkańców, którzy po wojnie przybyli do Maszewa – opowiada o muzeum P. Teofilewski.
Muzeum, mimo iż jest „na prowincji”, przez te kilka lat odwiedziło ponad 4 tysiące zwiedzających, zarówno z Polski, jak i z Niemiec, w tym dawnych mieszkańcy Massow.
- Mało tego mamy z Nimi merytoryczny kontakt , który pomaga nam w uzupełnianiu informacji o historii miasta. Mimo wielu trudności staramy się działać najlepiej, jak się da. Dowodem niech będą na przestrzeni tych kilku lat artykuły w gazetach, audycje radiowe, relacje w TV i wiele publikacji w mediach społecznościowych. Zapraszamy do zwiedzania oraz do wsparcia naszych działań – powiedział Piotr Teofilewski.

Muzeum można zwiedzać w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 7-15, zaś w weekendy po umówieniu telefonicznym (+48 695 480 266)

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!