Pretensje o betonowe ogrodzenie to zawiść!

2021-07-20 5:45
Sylwester Wasiak
2021-07-20 5:45

Jolanta Jarlaczyńska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Helenowie odpowiada na krytykę, która spłynęła na nią po wymianie części ogrodzenia placówki.

O sprawie informowaliśmy przed tygodniem TUTAJ. Wówczas przesłaliśmy w tej sprawie pytania do dyrektor SP3 Jolanty Jarlaczyńskiej. Wczoraj otrzymaliśmy na nie odpowiedź, którą prezentujemy poniżej.

- Otrzymując od Burmistrza Gminy powierzenie sprawowania funkcji dyrektora, otrzymuję pełnomocnictwo do zarządzania i dbania o szkołę i jej teren. Mogę również robić remonty, wymieniać niebezpieczne urządzenia itp. w ramach posiadanych środków, tak właśnie było w tym wypadku. Teren szkoły jest zadbany i wg mnie wszelkiego rodzaju zawiści tego typu co ostatnio pojawiły się w internecie, wynikają z zazdrości. Niejeden mieszkaniec osiedla nie ma tak ładnego terenu wokół budynku, jak my przy szkole – odpowiada na wstępie J. Jarlaczyńska.

- Kto układał specyfikację do zamówienia publicznego dotyczącego wykonania ogrodzenia?
- Dyrektor szkoły układał specyfikę zamówienia.

- Dlaczego zdecydowano się na ograniczenie przedmiotu zamówienia tylko do "wykonania betonowego ogrodzenia", a nie formy otwartej dopuszczającej wykonanie ogrodzenia w innej technologii?
- Dotychczasowy płot był z siatki. Siatka była bez przerwy niszczona, rozcinana , naginana (mam zdjęcia ostatniego zniszczenia siatki z maja br.). Przez 12 lat siatkę tę panowie woźni reperowali, wymieniali elementy, ale było to jedynie na chwilę. Od 3 lat przymierzaliśmy się do wykonania ogrodzenia od strony lasu bardzo stabilnego, aby nie trzeba było go ciągle naprawiać i aby był bezpieczny dla dzieci uczących się w placówce. Jeszcze raz nadmieniam, że postawione ogrodzenie jest jedynie od strony lasu, który jest bardzo zaśmiecony, porośnięty różnymi krzewami i gdzie zbiera się często ,, kwiat starszej młodzieży z niecenzuralną mową ". Przy tym takie ogrodzenie chroni przed kurzem z drogi, która jest drogą w zasadzie leśną i daje poczucie prywatności dzieciom z oddziału przedszkolnego, bo tylko one mają tam swoje miejsce zabaw. Pomysłem było , aby jesienią od strony lasu posadzić wiciokrzew, a od strony szkoły aby dzieci miały możliwość malowania kredą. Już nawet na wrzesień przygotowaliśmy zajęcia projektowe z wykorzystaniem tego elementu. Przed zakończeniem roku szkolnego ogrodzenie już było, dzieci też tam się bawiły i nikt nie zauważył żadnego problemu. Zrobiłam przegląd ogrodzeń gminnych i zauważyłam , że w jednej ze szkół jest takie ogrodzenie i jest ono bardzo stabilne i wytrzymałe. Stąd stwierdziłam, że być może takie ogrodzenie uchroni szkołę przed wiecznymi naprawami i wydatkami.

- Jaki jest ostateczny koszt wykonania tej inwestycji, ile wpłynęło ofert oraz kto wygrał przetarg?
- Wpłynęła jedna oferta za sumę 20 675 zł przy 106 m ogrodzenia wraz z materiałem, demontażem , wywiezieniem starego ogrodzenia i postawieniem nowego.

- Czy Szkoła Podstawowa nr 3 w Goleniowie jest szkołą otwartą, przychylną dla uczniów, rodziców i nauczycieli, czy "szkołą za murem" jak to została określona przez jednego z miejskich radnych i część osób komentujących tę inwestycję?
- W miarę możliwości staramy się być szkoła otwartą. Niestety obligują mnie przepisy i nie ma możliwości całodobowego otwarcia placówki. Plac zabaw i boiska szkolne otwarte są 5 dni w tygodniu w godzinach pracy, czyli od godziny 7.00 do 18,00. Jest również możliwość wynajęcia sali bądź boiska i wtedy dostosowujemy godziny pracy pracowników. Pracownicy muszą po opuszczeniu terenu użytkowników uporządkować teren, aby kolejnego dnia uczniowie mogli od rana korzystać z terenu przyszkolnego. Najczęściej pozostawiane są śmieci, pestki słonecznika, butelki, kapsle, pety itp. Mniej więcej raz w miesiącu wybijana jest szyba w sali gimnastycznej. Śmietniki stoją obok. Ławki pracownicy muszą zdezynfekować. Godzina zamknięcia szkoły jest swoistego rodzaju kompromisem pomiędzy potrzebami mieszkańców , którzy mają możliwość korzystania z innych obiektów służących do rekreacji i uprawiania sportu ( obok szkoły znajduje się siłownia, boisko do gry w piłkę nożną a w dalszej części osiedla jest plac zabaw. Dyrektor szkoły ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo użytkowników obiektu sportowego w ramach obowiązkowych zajęć szkolnych, co też czyni. Dodatkowo nadmienię, że nikt ze środowiska lokalnego nie zgłaszał się do szkoły z prośbą o udostępnienie boiska w godzinach innych niż określone powyżej. O pobycie mieszkańców w innych godzinach wnioskujemy najczęściej po zaśmieceniu terenu i uszkodzeniach , które obserwujemy. Regulaminy użytkowania i godziny otwarcia są umieszczone w widocznych miejscach na budynku szkoły i na furtce szkolnej. Po wpisie Artura Panka na facebooku i hejcie głównie na moją osobę, ,,kwiat młodzieży Helenowskiej" w nocy z poniedziałku na wtorek ściągnął 3 przęsła ogrodzenia i rozbił. Ogrodzenie należy już naprawić, ponosząc dodatkowe koszty.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!