Zespół stresu pourazowego - przyczyny, objawy i leczenie

2025-05-13 16:52
Redakcja
2025-05-13 16:52

 

Trauma nie zawsze kończy się z chwilą zniknięcia zagrożenia. Czasem jej echa wracają długo po wydarzeniach, które ją wywołały – w snach, wspomnieniach, codziennych przeżyciach czy reakcjach. Zespół stresu pourazowego (PTSD) to niewidzialna rana, która potrafi nie tylko znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie, lecz także całkowicie zmienić całe życie osoby go doświadczającej. Jak rozpoznać jego objawy i gdzie szukać pomocy?

Czym jest zespół stresu pourazowego (PTSD) i co go wywołuje? 

Zespół stresu pourazowego (PTSD) to zaburzenie psychiczne, które powstaje w wyniku traumatycznego wydarzenia, znacznie przekraczającego zdolności jednostki do poradzenia sobie z nim. Do wydarzeń tych mogą należeć: doświadczenia przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej, śmierć bliskiej osoby, klęski żywiołowe, wypadki komunikacyjne czy też doświadczenia wojenne. 

Jak podkreślają specjaliści Pleso, że PTSD może rozwinąć się u osób, które doświadczyły traumy na różne sposoby - nie tylko w sposób bezpośredni, lecz także: 

  • Jako świadek - gdy widziały, jak traumatyczne wydarzenie spotyka kogoś innego, 
  • Jako osoba poinformowana - gdy zostały poinformowane, że traumatyczne 
  • Przez wielokrotną ekspozycję - wielokrotnie byli narażeni na traumatyczne sytuacje (np. z racji swojego zawodu). 

Warto również pamiętać, że chociaż zdarza się to rzadziej, długotrwała ekspozycja na traumatyczne treści za pośrednictwem mediów elektronicznych, telewizji, filmów czy zdjęć w pracy zawodowej również może negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne, prowadząc do objawów podobnych do PTSD.

Objawy zespołu stresu pourazowego

Objawy PTSD są bardzo zróżnicowane i obejmują:

  • Nawracające wspomnienia i retrospekcje - osoba dotknięta zespołem stresu pourazowego może ponownie przeżywać traumatyczne wydarzenia poprzez ciągłe natrętne myśli, koszmary senne czy tzw. flashbacki, czyli intensywne, “żywe” wspomnienia;
  • Zachowania unikowe - chorzy często unikają miejsc, osób czy sytuacji, które w jakiś sposób przypominają im o traumie. Mogą też unikać rozmów na ten temat oraz wykazywać emocjonalne odrętwienie;
  • Negatywne zmiany w myśleniu i nastroju - u osób, które doświadczyły traumy,  pojawiają się trudności w odczuwaniu pozytywnych emocji, pesymistyczne myśli o sobie i świecie, a także poczucie winy czy wstydu lub poczucie wyobcowania. 
  • Nadmierna pobudliwość - osoby z PTSD mogą być drażliwe, mieć problemy ze snem, doświadczać trudności z koncentracją oraz wykazywać nadmierną czujność i przesadne reakcje na niespodziewane bodźce.

Aby można było zdiagnozować PTSD, objawy te muszą utrzymywać się przez co najmniej miesiąc i znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie osoby nimi dotkniętej. 

Leczenie PTSD 

Skuteczne leczenie PTSD obejmuje: 

  • Psychoterapię - jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia PTSD jest terapia poznawczo-behawioralna. Pomaga pacjentom zrozumieć i zmienić negatywne myśli oraz zachowania związane z traumą. Często wykorzystuje się też Inne formy terapii, takie jak terapia ekspozycyjna czy EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing).Farmakoterapię - w leczeniu PTSD stosuje się leki przeciwdepresyjne, zwłaszcza selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), które pomagają w łagodzeniu objawów PTSD, takich jak lęk czy depresja 

Wsparcie społeczne - obecność wspierających bliskich, uczestnictwo w grupach wsparcia oraz angażowanie się w społeczność także mogą znacząco przyczynić się do procesu zdrowienia.​ Ważne jest przy tym jednak, aby osoby zmagające się z PTSD szukały profesjonalnej pomocy.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!