Nowy Dom Kultury za 100 mln zł? To nie przejdzie

2022-09-14 10:47
Paweł Palica
2022-09-14 10:47

Niewiele konkretów wynikło z wczorajszej debaty na temat przygotowanej przez fachowców z Sieradza koncepcji architektoniczno - użytkowej nowej siedziby Goleniowskiego Domu Kultury. Jedno wydaje się pewne: realizacja tej inwestycji nie będzie prosta.

ZDJĘCIE 1 z 5

O samej koncepcji co nieco pisaliśmy już wczoraj. Dla przypomnienia, zgodnie z wizją ekipy z Coza Architura obiekt ma być podzielony na dwa budynki: duży z salą widowisko - koncertową na ponad 300 osób, bardzo przestronnym foyer, pracowniami i częścią administracyjną oraz znacznie mniejszy na próby, warsztaty i bardziej kameralne wydarzenia. Na planach uwzględniono też między innymi parking z 35 miejscami postojowymi.

Kilka liczb:

  • Powierzchnia działki - 7479 m2 = 100 %
  • Powierzchnia zabudowy - 3061 m2 = 40,9%
  • Powierzchnia biologicznie czynna - 2645 m2 = 35,4%
  • Powierzchnia utwardzona - 1773 m2 = 23,7%
  • Ilość projektowanych miejsc postojowych: 35

Pomysły architektów z Sieradza przez większość uczestników debaty zostały ocenione dobrze. Warto zresztą dodać, że koncepcja opracowana została na podstawie rzeczywistego zapotrzebowania na przestrzeń i rodzaj pomieszczeń, zgłoszonego przez pracowników GDK. Kluczową okazała się jednak kwestia kosztów, a te przedstawiciele Coza Architektura, oczywiście mocno szacunkowo, ocenili na poziomie 100 mln zł netto.

Kwota to raczej dla budżetu gminy Goleniów nie do przyjęcia, na co uwagę zwracali między innymi radni Mariusz Skakuj, Aleksandra Muszyńska, Krzysztof Sypień, Dorota Chodyko oraz Łukasz Mituła. Pytanie w takim razie, co z tym fantem zrobić? Bo po prawdzie o ile pewne, mało istotne elementy koncepcji da się "wyciąć" (na przykład schody wokół głównego budynku, punkt widokowy na dachu czy kuchnię w foyer), tak była dyrektor GDK Aleksandra Holz zwracała uwagę na to, że projekt nie jest efektem gigantomanii czy wybujałych marzeń, a jasno określonych podczas roboczych spotkań potrzeb. Obecny dyrektor Maciej Ratajczyk dodawał, że na stałe z GDK związanych jest obecnie około 400 osób, z czego spora część odbywa ostatnio zajęcia w innych, niekoniecznie do tego przystosowanych gminnych obiektach.

O jakichkolwiek wnioskach z debaty trudno mówić. O ile bowiem w zasadzie wszyscy jej uczestnicy zgadzali się co do konieczności wybudowania nowej siedziby GDK, tak w zasadzie nie bardzo wiadomo, jaki będzie dalszy los przedstawionej koncepcji. Sfinansowanie jej w całości wydaje się mało realne, z drugiej strony zbyt duże ograniczenie zakresu planowanych inwestycji może oznaczać wylanie dziecka z kąpielą i ostateczne oddanie do dyspozycji ludzi kultury obiektu niedostosowanego do rzeczywistych potrzeb. Oby nie skończyło się na kolejnych latach niekończącej się dyskusji na ten temat.

Poniżej prezentujemy opis przedstawionych w koncepcji obiektów.

Idea (według Coza Architektura)
1. Lokalizując główny gmach budynku wzięto pod uwagę teren otaczający inwestycji. Od północy zabudowa willowa mieszkaniowa, od wschodu zabudowa średniowysoka wielorodzinna mieszkaniowa , od południa zabudowa wysokościowa wielorodzinna mieszkaniowa z zabudową usługową, od zachody zabudowa pierzejowa mieszkaniowa oraz park -  klin zieleni, wdzierający się na teren działki inwestycji. 
Powyższy stan wymusza uporządkowanie zabudowy poprzez zastosowanie akcentu kompozycyjnego na większą skalę, który stanie się ważnym punktem na mapie urbanistycznej miasta Goleniów. 

2. Główna oś kompozycyjna – za punt wyjściowy wzięto pod uwagę jeden z najważniejszych zabytków Goleniowa – Bramę Wolińską. 
Główną bryłę budynku zlokalizowano na osi Bramy otwierając przed nią główne reprezentatywne wejście do strefy foyer. To z tego pomieszczenia użytkownik będzie mógł skupić swoją uwagę na wartościowej architekturze – symbolu miasta. 

3. Postument/piedestał –  Teren przyległy do budynku to nie tylko zabudowa lecz ciągi komunikacyjne – piesze i kołowe. Od strony północnej i wschodniej ruchliwa droga gminna, natomiast od południa droga osiedlowa. Od strony południowo-wschodniej drogi łącze się na wspólnym rondzie gdzie występuję największe natężenie hałasu. Wyniesienie reprezentacyjnej kondygnacji na wyższy poziom pozwala oderwać wzrok od generatora hałasu - ruchu samochodowego. Dodatkowo Lokalizacja budynku w osi północ-południe odgradza teren zielony od ruchliwej drogi stwarzając obszar przyjazny dla użytkowników obcujących z naturą. 

4. Podział funkcjonalny – W związku ze skomplikowanymi warunkami gruntowo-wodnymi nie podpiwniczono projektowanego budynku. 
Pomieszczenia techniczne, garaż,  zaplecza szatniowe, magazyny i inne pomieszczenia nie wymagające światła dziennego zlokalizowano w kondygnacji najniższej tj. na parterze, który stał się piedestałem dla reszty budynku. Na piętrze I znajduje się serce budynku tj. sala widowiskowa, foyer oraz administracja. Na kondygnacji najwyższej  zlokalizowano pozostałą funkcję budynku – przeznaczoną dla użytkowników korzystających na co dzień z obiektu. Jako opcję zaproponowano taras widokowy, który zaprojektowano na samym dachu. Taras widokowy zapewni widok na panoramę miasta. 

Wszystkie pomieszczenia użytkowe umieszczono na elewacji od strony północno-wschodniej budynku aby nie nagrzewały się podczas upalnych dni, co dodatkowo wpływa na energooszczędność Inwestycji.  Lokalizacja pomieszczeń użytkowych od strony ulicy  oraz duże przeszklenia ukazują przechodniom zakres działalności jakie oferuje budynek kultury co jest dodatkową promocją miejsca.

5. Parking  - Budynek zawierający salę widowiskową musi zapewnić miejsca parkingowe dla użytkowników. W tym celu , od strony południowej zaprojektowano garaż naziemny, który ukryty pod wyniesionym tarasem dostępnym z foyer. Taras powiększa powierzchnie foyer i jest możliwy do wykorzystywania na różne okoliczności „pod chmurką”. Elewacja wiaty garażowej płynnie zamienia się w schody przed głównym wejściem do gmachu budynku co dodatkowo ukrywa nieestetyczne zaplecze garażowe. 

6. Park – Ważnym elementem Domu kultury jest teren zielony. Bryły budynku zlokalizowano tak aby uzyskać przyjemną enklawę zieleni.  Park Domu kultury będzie wykorzystywany na różne wydarzenia i warsztaty dlatego niemal z każdej strony osłonięty jest od dróg generujących hałas.  Przy lokalizacji budynku zadbano tez o to aby wyciąć jak najmniejsza liczbę drzew by park istniejący nadal mógł pozostać w niezmienionej formie.  

7.  Scena letnia – Aby nie generować dodatkowych kosztów budowy sceny postanowiony wykorzystać projektowaną sale warsztatowo-treningową na tę funkcję. W razie potrzeby przeszklona ściana sali od strony parku może zostać rozsunięta a przestrzeń pomieszczenia zaadaptowane na scenę plenerową. 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!